| MissDelevingne a întrebat:

Care este tara de provenienta a brandului Chevrolet? Poate si o fundita big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Louis Chevrolet s-a născut în Elveţia şi a trăit o vreme în Franţa, dar firma a fondat-o în Detroit, Michigan.Deci? laughing

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

In America a fost fondata. Uite aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Chevrolet dar prima a fost facuta in Canada dar nu la fabrica ci asamblata manual, apoi producati de serie in Detroit!

| BassHunter13 a răspuns:

Chevrolet a fost fondat de Louis Chevrolet și William C. Durant. Louis Chevrolet a fost șofer de curse și William Durant(fondator al General Motors) a fost dat afară din concernul General Motors în 1910, împreună au hotărât să refacă reputația lui Durant în industria automobilelor. Dea lungul timpului compania s-a extins iar în 1916(anul în care Durant a devenit președintele General Motors) Chevrolet a fuzionat cu GM. Astfel Chevrolet a avut un impact imens în industria automobilelor în SUA în perioada anilor '50 și '60. În 1963, una din zece mașini vândute în SUA era un Chevrolet. USA

| GdX a răspuns:

Franta. Doar se citeste "Shevrolet".

| ZvT a răspuns:

Aha si eu am crezut ca e marca franceza pana am dat o cautare pe google. Ce am gasit ti-a scris deja Alex.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i Franta... godyx
Este America