| ShadowLoleris a întrebat:

Care mașină e mai bună? Ford, Volkswagen sau Renault?

Răspuns Câştigător
| Kron5tadt a răspuns:

VOLKSWAGEN! Nu lua in seama tot ce spun retarzii. VW a fost, este si va ramane o masina fiabila, care pica greu la service daca ai grija de ea. Vorbesc din experienta proprie. VW-ul meu mai are de facut aproximativ 3544 km pana sa sarbatoreasca 500.000 km rulati. Trage si acum ca in prima zi, fara fum in coada. Este un Golf 4, 1.9 TDI, motor AXR, varianta 101 CP, din 2004. Indiferent ce spun cocalarii, sau presa de scandal, Volkswagen ramane...
MASINA!

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Kron5tadt):

Eu am vw bora 1.9 tdi AXR 101cp 2004 deci practic avem aceeasi masina (mici diferente ).Si tata are la fel bora 1.9 tdi AXR si e drept amandoi nu avem probleme, merge si azi cu 180km/h fara bai si nu bagam bani in ele doar intretinerea normala. Cele mai tari masini clar, de aia mi-am laut si eu si tata. DARRRRRR dupa mine fiabilitatea asta legendara la vw a murit cu aceste masini. Daca te uiti in rapoarte de fiabilitate, vw acum e cam sub-average (vorbind pentru masini din 2006 in sus ). Eu cand o sa imi vand bora (peste 2 ani probabil ) o sa imi iau ori ceva japonez ori korean fiindca in ziua de azi is masini mai reusite.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Un raspuns la intrebarea asta e subiectiv. Sunt masini din acelasi clasa de volum, preturi asemanatoare, performante asemanatoare, costuri asemanatoare

| ClaudiuM1997 a răspuns:

In primul rand depinde si de ani, cum a fost intretinuta si ce masina.In opinea mea fugi de ford (cam orice model, mai ales diesel ).La renault sunt mai ok de la megane 3 in sus.La vw in opinea mea e invers. Pana la golf 5 au fost reusite si dupa a scazut fiabilitatea rau.Eu momentan am un vw bora dar daca e sa o schimb o sa imi iau renault clar pentru fiabilitate.

| Uvox a răspuns:

Mitul mașinilor germane care a ajuns doar un mit.
Pfff.

| Vali215 a răspuns:

Volkswagen.

| crysty1222 a răspuns:

Orice masina e buna daca o si intretii. Acum revenind la subiect, fiecare din marcile pe care le-ai enumarat tu are defectele ei, aici depinde si la ce modele te gandesti. Eu sunt posesor de Ford Focus 1.6 benzina de 3 ani, si in afara de consumabile n-am schimbat nimic.

| TheTom7 a răspuns:

Volkswagen. Ford au motoare destul de proaste disel(depinde si de model acum), iar de Renault nu cred ca e nevoie sa mai zic ceva, nu mi se pare niste masini bune, am ceva cunostine care au numai probleme, acum depinde si starea masinii.

| ionut9908 a răspuns:

De preferat ar fi Volkswagen, cu siguranță sunt mai bune decât Renault sau Ford.