| Eℓℓa a întrebat:

Care sunt cauzele ce determina ca un Matiz DW, nu porneste in conditiile in care i-am schimbat cap delcou, rotor si bobina dimdelcou?

Răspuns Câştigător
| baru a răspuns:

Sall. Trebuie schimbata dodina de inductie. 80la suta dintre defecte, sunt de la bobina de inductie. Restul, bobina din delcou, este adevarat, sau contactul cu cheie. Faptul ca-i dai la automat si invarte motorul, asta nu inseamna ca este bun. Trebuie verificat cu un aparat de masura, daca vine tensiune cand dai la automat, la bobina de inductie. Daca vine curent, numai bobina poate sa fie. Asta din punct de vedere electric, cea ce inseamna, ca nu vine scanteie la bujii. Schimai bobina de inductie si va porni, daca este electric Pa!

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cauzele pot fi multiple, pe vremuri se spunea "cand nu porneste, ori nu benzineste, ori nu scanteieste". Asadar poate fi de la aprindere, dar poate fi si de la alimentare, e dificil sa pui un diagnostic dupa ureche. Eu zic sa incerci totusi la un service.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Trebuiesc verificate circuitele de la instalatia de aprindere, lucru care se realizeaza numai in cadru unui service cu meseriasi priceputi. E greu sa o repari pe bajbaite, acum in plina iarna.

| baru a răspuns:

Hei, am uitat. Vezi ca sub baterie in dreptul farului in partea stanga, ai un fir de masa de culoare neagra. Sar putea si de acolo sa fie. Verifica. Pa!