| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt simptomele unui scuter ce nu porneste, gen scanteie, compresie? L-am primit de la o ruda si era intr-o stare nasoala, mastile crapate si date jos si nu era pornit de cativa ani. Dupa cate am vazut este un piaggio sfera si are setul schimbat cu unul de 75cmc.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cand primesti orice masinarie care a stat nefolosit timp indelungat si nu porneste, trebuie facuta o reparatie capitala.
Asta inseamna sa fie desfacut tot, pe blocuri, curatat si verificat atent piesa cu piesa. Ce este uzat sau stricat se va inlocui. Se monteaza fiecare bloc reparat inapoi si se continua cu urmatorul bloc.
La sfarsit se face o verificare in ansamblu "la rece". Daca totul pare OK, atunci i se da o scurta pornire de proba. Daca pare totul in regula, atunci pornim si a doua oara, iar de data asta facem si reglajele "la cald": unghiul de aprindere, verificare turare /trepidatii, turarea scurta a motorului de la relantina spre medie turatie, franele.
Abia cand toate sunt reglate si functioneaza, putem sa facem o scurta tura de incercare.
Daca totul pare sa fie bine, putem incepe rodajul (scris in cartea tehnica, iar in lipsa 5000 Km).
Dupa rodaj se mai face o verificare, completam uleiul si combustibilul si putem folosi "scula" normal, conform destinatiei.

| User23434 a răspuns (pentru Bula):

Mersi de raspuns. Totusi imi poti spune si ce ar trebui sa verific la el in mare, sau ce piese se infunda/strica daca scuterul este nefolosit pentru o perioada lunga?

| Bula a răspuns (pentru User23434):

Depinde in ce conditii a fost pastrat.
Daca a fost defect si nu a functionat nici inainte sa fi fost pus deoparte, atunci ar fi bine de cunoscut si ce probleme a avut atunci.
Trebuie verificate circuitele electrice, circuitul benzinei de la rezervor pana la motor, motorul, schimbatprul de viteza, rotile, franele.

| User23434 a răspuns (pentru Bula):

De pastrat a fost pastrat okey, intr-un loc inchis doar ca nu cred ca iarna nu cred c a fost ferit de frig si din ce am inteles nu avea probleme inainte doar mastile cazute pentru ca fostul proprietar a luat o tranta cu el si furtunul pentru benzina lipsa.

| Bula a răspuns (pentru User23434):

Pastrarea "okey" se face in stare perfecta de functionare, cu partile care se pot rugini unse cu vaselina, la temperatura peste 0 grade (sa nu inghete apa), acoperit.
Si dupa o asemenea pastrare, dupa un jumat de an de nefolosire trebuie facuta o revizie atenta.