| alexandrey a întrebat:

Care sunt turatiile optime a unui motor turbo-diesel 2.0 la drum dar si la schimbarea treptelor?

3 răspunsuri:
| andreiboy11 a răspuns:

Peste 3000 4000.Motoarele diesel turate sub 3000 se strica repede, se infunda filtrul de particule.Incearca sa tii in treapta a3a pana la 4000 fiindca ii face foarte bine motorului.La 2500 se schimba pe benzina nicidecum la diesel care sunt motoare mult mai puternice.

| Emanuel2k14 a răspuns:

2300-2500 la schimbarea treptelor. iar la drum intins 2500-2700-3000 depinde de masina care o ai si de kw si cai putere sper ca am fost de folos.

| deyuionut a răspuns:

Eu am 1.9td... vitezele le schimb aprox la 2500... iar la drum depinde de veteza si treapta de viteza.winking