| anonim_4396 a întrebat:

Cat faci din Romania pana in Spania cu masina, fara oprire? [2 soferi fac schimb]

19 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Traseul este foarte greu, mai ales pana reusesti sa traversezi Romania, apoi sunt autostrazi unde trebuie sa respecti viteza impusa si daca ai o masina buna cam in doua zile ajungi in Spania.

Alte răspunsuri
Răspuns utilizator avertizat
| vigome a răspuns:

Depinde in ce zona vrei sa te duci. Cu doi soferi care se schimba si cu mers aproape, am zis aproape, fara opriri faci circa 1 ora la suta de Km. ma rog in medie cu opriri cu tot. Asta inseamna ca la un traseu mediu de 3000 de km. faci cam 30, 30 si ceva de ore. Depinde foarte mult si de soferi si de gradul de oboseala pe care il acumuleaza pe traseu. Eu am facut odata acest traseu in 27 de ore, dar nu l-as mai face pentru ca este super riscant si periculos. Ideea este ca trebuie si pauze si odihna, e mult mai sigur. Mincare putina, strictul necesar, bauturi racoritoare de preferat cu cofeina, bune si energizantele, grija la drum si de preferat cind nu se mai poate odihna. Nu exagerati, viata e doar una. Si totul depinde si de fluenta traficului, poti intilni zone de exemplu in Italia unde mergi citiva metri, mai cobori putin din masina mai tragi doua fumuri din tigara mai urci si mai inaintezi citiva metri si tot asa pina simti ca inebunesti. Eu personal prefer ca ruta Elvetia, pentru a evita Italia, nu stiu dar mi se pare mai rapida, plus ca Italienii iau o caruta de bani pentru autostrazi. Bine ca nici cu francezii nu imi e rusine(doar pentru a traversa Franta pe autostrazi trebuie sa platesti ceva mai bine de 80 de euro, taxe, doar taxe, fara combustibil). In Elvetia taxa este de cca. 30 de euro pe an, asta inseamna ca daca faci mai multe drumuri prin aceasta tara poti beneficia de mai multe ori de vigneta. Daca vrei date mai in amanunt trimite-mi un mesaj. Numai bine!

| Dj Boalca a răspuns:

Cam 2 zile

| clauss a răspuns:

O zi jumate, mai depinde si de trafic

| Sofer a răspuns:

O zi si 8 ore faci pana in Spania. Dar prierzi multi bani pe drum cu masina.

| anss23 a răspuns:

Uite un site care iti calculeaza automat asta:www.viamichelin.com

| anss23 a răspuns:

Am presupus ca pleci din Bucuresti si ca vrei sa ajungi la Madrid si faci 33 de ore.

| Siracuzia a răspuns:

2 zile si 1 noapte

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am facut din Romania pana in Italia fara oprire cu 2 soferi schimb cam 24 de ore si am mers destul de tare...pana in Spania nu stiu, dar poate iti formezi o idee asahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, cam asa ceva. 2 zile, depinde si de traseu, bineinteles.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

11 ore din Roma pana la Piatra-Neamt fara oprire 120km/h (depinde foarte mult si de masina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca www.biroticaonline.ro

| Mik3 a răspuns:

Aproape 2 zile, depinde si de trafic

| Serendipity17 a răspuns:

Daca mergi non stop faci 2 zile cred.

| Cristina_2984 a răspuns:

Pai ceva rude de ale mele au venit din Madrid (spania) tot cu doi soferi fara oprire si au pornit sambata pe la vreo 11 seara si au ajuns in Satu Mare (Romania)luni la vreo 4 -5 dimineata ...primesc fundita

| Y 2 J a răspuns:

Incearca http://ro.bursatransport.com/map
Eu nu iti pot spune deoarece nu stiu localitatea din care pleci si localitatea unde doresti sa ajungi.
Funda?

Alte răspunsuri