| mgtow a întrebat:

Peste 2 luni o sa ma inscriu la scoala pentru C CE si D numai ca eu am B-ul scos in Spania si m-am informat la scoala daca pot sa ma inscriu cu permisul spaniol. Mi-au spus ca trebuie schimbat in cel din Romania si acum vine intrebarea: cand o sa merg la politie sa-mi schimb permisul cat dureaza? Imi vor da un justificant ca pot circula cu masina pana imi da carnetul si cu acel justificant il pot prezenta la scoala de soferi ca sa incep orele sau trebuie sa astept carnetul de plastic?

11 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Au dreptate! Pentru a-ti adauga si alte categorii pe permisul tau trebuie sa il schimbi cu unul romanesc. Poti sa-l schimbi de pe acum daca vrei! Ve-i primii dovada pentru toata perioada de preschimbare. Deci nu ve-i sta pe dreapta nici o secunda! Dureaza maxim 14 zile lucratoare. Te poti prezenta la examen si cu acea dovada.
Succes!

| mgtow explică (pentru neluL):

Eu cred ca fac asta doar ca sa mai faca bani in plus de smecheri ce sunt cu permisele, doar e valabil pe teritoriu european mersi oricum.

| neluL a răspuns (pentru mgtow):

NU! Fac asta pentru ca sunt obligati sa o faca! Nici o tara nu poate sa adauge alte categorii pe un permis daca nu este tara emitenta a permisului! Deci daca ai permisul obtinut in Spania atunci Spania este singura tara care poate aduce modificari in permisul tau de conducere. Alta tara nu poate.De exemplu punctele de suspenare din Romania nu sunt valabile pentru permisul tau.

| mgtow explică (pentru neluL):

Chestia ar fi ca eu le-as lasa permisul din Spania la scoala sa vada ca am B deja si cand imi schimba categoriile atunci sa mi-l dea pe ala romanesc dar facem procedura tipica.

| neluL a răspuns (pentru mgtow):

Pai asa si faci! Pe ei nu ii intereseaza ca ai B-ul! Dar de ce nu faci tu alta treaba?! Dai de permis pentru celelalte categorii in Romania fara sa spui ca ai permis pentru B (oricum nu ai nici un avantaj). Asa stai cu permis pentru B ->Spania si permis pentru celelalte categorii Romania.

| mgtow explică (pentru neluL):

Pai asa ceva n-as face ca as pierde timp cu scoala si bani, oricum eu nu mai plec din tara cand ma duc si imi recunoaste permisul nu are cum sa mi-l respinga (daca era sa-l scot in alta tara ce nu apartinea UE nu mi-l recunostea) din cate stiu in Spania carnetul nostru e recunoscut fara sa-l schimbi (scoala mi-a zis ca il schimb la politie fara probleme in RO).

| neluL a răspuns (pentru mgtow):

Normal! Il schimbi fara probleme! In maxim 14 zile lucratoare ai permis romanesc.

| benny a răspuns:

Nu stiu daca trebuie schimbat, dar tu ai permis european si poti circula in orice tara face parte din UE si nu inteleg de ce te pune sa il schimbi pentru ca tu oricum il vei schimba cand vei lua C CE si D

| mgtow explică (pentru benny):

Asa si eu ziceam, bani cheltuiti de pomana cu politia si pff dar o sa-mi dea un justificant ca pot circula cu masina si ala il ia in considerare la scoala nu?

| eandopuncttk a răspuns:

Dureaza o saptamana... nu te agita ai timp. iti urez bafta