| andreiemanuel a întrebat:

Cat ma costa sa scot pentru prima data nr rosii? masina este un renault twingo din 1996, benzina, motor de 1.2, euro 2, si daca vreau sa o inmatriculez definitiv cat costa? ce acte sunt necesare?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Numerele rosii costa in total 61 de lei, la care se adauga costul asigurarii RCA. Poti incheia polita RCA pe 30 de zile, dar daca inchei pe minim 6 luni poti sa folosesti aceeasi polita si la inmatricularea definitiva.
Inmatricularea definitiva costa mai mult, se plateste o taxa la primarie (in total parca e 85 RON), o taxa de talon la CEC (37 ron), taxa pentru placute la politie (40 RON), dar cel mai mult vei plati timbrul de mediu. Te mai costa obtinerea CIV-ului si a certificatului de autenticitate (de la RAR), precum si traducerea documentelor straine.
Ca si documente ai nevoie de CIV, certificat de autenticitate, copie documente de provenienta (factura sau contract, traduse), briefuri in original (traduse), fisa de inmatriculare (la impozit), copie RCA, decizie de calcul timbru de mediu si dovada platii, chitanta de la CEC, buletin in original.
Ideal este sa apelezi la o firma de intermedieri.

| Roxi2 a răspuns (pentru regis):

Ba nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

| Roxi2 a răspuns:

415821585181 euro