| maradona10 a întrebat:

Cata benzina consuma un motor de 1.6 pe injectie?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de combustibil, tehnologie, putere, caroserie, transmisie, sofer, traseu, temperatura, incarcatura. Depinde chiar si de altitudine, si calitatea combustibilului.
Simplificam lucrurile:
Skoda Octavia 1.6 benzina, injectie multipunct, 75cp: 12% urban, 8-9% mixt, 5.5-6% extraurban
Logan 1.6 mpi: 8-9% mixt (urban si extraurban n-am avut ocazia sa testez)
Golf 2 1.6 TDI (~82cp): urban oscilant, in functie de cum isi da drumul pompa de injectie, imbatranita, recordul de consum urban (ma rog, mai mult mixt), a fost de 3.4%, in general 7-8% mixt, normal ar trebui sa ia 5-6% permanent.
In general, daca iti iei masina pe benzina intre 1.4 si 1.8, berlina sub 1500kg, ar trebui sa te incadrezi in urmatorul consum:
12% urban
8-9% mixt
5-6.5% extraurban
Doar exceptiile precum 1.2 16V pe Logan, sau 1.4 pe Polo, consuma foarte putin, respectiv foarte mult. Trebuie sa alegi o masina echilibrata la raportul dimensiuni(si greutate) caroserie/capacitate si putere motor.
De exemplu, pentru o Octavia, e mult mai recomandat un motor 1.8 sau 2.0, decat unul 1.6, iar pentru Polo, e risipa 1.4, dezvolta prea multa putere si consuma prea mult; ideale sunt Polo-urile 1.0

| RIze1KDE1LuNA a răspuns:

7%