| skirlex a întrebat:

Dau funda, cat consuma un motor de 4000 benzina

10 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

20 l + o galeata

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cum il conduci si unde, de la 15 in sus

| Florian20405 a răspuns:

Salut,eu zic ca depinde si ce fel de motor e, daca este aspirat consumul va fi mai mic, daca e turbo mai mare.In orice caz vei avea consumuri peste 15l/100km,eu cred ca daca mergi "domolit" adica nu ai picioru greu pe acceleratie, vei avea un consum "decent" de 17-18%.
Bafta!

| DrTerrible a răspuns:

Depinde in oras 15-18, in afara orasului 10(70-120 km/h) ce-i peste ..de la 20 in sus!

| X a răspuns:

Depinde ce masina, daca te referi la bmw seria 5 de ex consuma intre 14-18, dar daca te referi la un q7 consuma intre 16-24. faci tu calculu in functie ce ce te incadrezi.

| nikname a răspuns:

De la 10 l in sus depinde de tipul de condus.

| cezarultau a răspuns:

In oras 12.7l/100km.

| RB26DETT a răspuns (pentru cezarultau):

Ha? 2.0 benzina consuma 10-11 in oras, ti-ai gasit laughing
Depinde de felul in carel conduci, depinde de greutatea masinii, depinde de drumwinking
In oras condus normal ar trebui sa ai pe putin 17-18% si in afara pe putin 12-13% daca-l conduci sportiv, dealuri si toate alea ti se duce mediul pe la 20winking Adica stiu ca am auzit ca o camioneta americana cu un motor de 8 litri benzina in frana de motor instantul ii arata 20% asta doar ca principiu, oricum, nu se compara 8l cu 4l, diferenta este enorma!

| Arezki a răspuns:

Un motor de 4000 cc benzina consuma in felul urmator :
In oras : 19/21depinde de felul de mers
In exterior 16/18
Iar combinat undeva la 20
Dar depinde cum are facuta alimentarea daca e facuta pe rampa de admisie ( o singura conduct care alimenteaza toate pistoanele) sau separata car alimenteaza fiecare cate un piston. In general cele separate consuma mai mult

| madimadalina a răspuns:

Consum urban: 17-22l/100 Km
Consum extraurban: 14-16l/100 Km
Undeva intre aste. in fuctie de masina