| UnBroken2016 a întrebat:

Cate accidente mai trebuie sa se intampla ca sa interzica astia telefonul in masina? Bine, nici chiar asa. Poate macar sa ii oblige pe toti sa aiba telefonul in bord pe un suport cum vad la multi. Azi am fost la doctor si am avut un idiot in fata mea pentru vreo 10 minunte in oras si era de 2 ori sa ii intru in spate pentru ca punea ca idiotul frana neavand macar o masina in fata. Mereu il vedeam ca era cu capul in jos, posibil se credea Vin Diesel. La un moment dat am schimbat parcusul pentru ca imi venea sa scot capul pe geam sa il injur. Vezi domne eu eram taranul prost daca faceam asa. Numai zic cate pramatii de genul am intalnit pana acum.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Folosirea telefonului, in timpul mersului, este interzisa si acum, fapta fiind contraventie.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, citez:
"(3) Conducătorilor de vehicule le este interzisă folosirea telefoanelor mobile atunci când aceştia se află în timpul mersului, cu excepţia celor prevăzute cu dispozitive tip «mâini libere»."

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este interzis telefonul in masina fara handsfree. Prin lege. Numai ca nu este nimeni care sa dea amenzile. Daca ar fi ca in Anglia, plin de camere de luat vederi care sa transmita politiei imagini cu asemenea specimene n-ar mai face asa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu stiai utilizarea telefonului la volan e deja interzisa de mult.

| UnBroken2016 explică (pentru suntserios):

Nu am fire de par cati am vazut cu telefon doar saptamana asta. Multi nu au auzit se pare

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Accidente din cauza telefonului? Poate in cazul femeilor.
Barbatii in general conduc mai calm cand sunt cu telefonul la ureche, inclusiv in cazul meu. Si nu, nu calm de ala de se face coloana in spatele meu. Sunt genul care o tine sub 70 in oras, doar daca e vreunu mai crispat in fata, si nu e cazul sa ma apuc de depasiri.
Cand cineva merge de-a pu-lea in fata ta, nu stai ca idiotul sa-i numeri stopurile si sa-i mirosi besinile, daca ai unde il depasesti, daca nu, te pui pe flash. Daca nu vrea sa riste 'ciomageala' la urmatorul semafor, cel putin iti face loc sa-l depasesti. Dar majoritatea ii 'scapa' cate o talpa dupa ce le dau flash si le arat capota-n luneta, de nu ii mai vad in aceeasi zi.

| Sofer a răspuns:

Nu o sa vezi schimbari de genul asta si la cei care folosesc telefoane la volan treaba lor. Si eu conduc masina dar nu scot telefonul sa vorbesc il tin in suport si opresc undeva daca vorbesc la el.