| SmecheruCuSpate a întrebat:

Cate viteze are metroul din Bucuresti, daca are?
Daca mergi cu metroul cand accelereaza sunetul de la motoare se schimba brusc de 2-3 ori, ca si cum ai schimba viteza la masina si scade rpm-ul. Cumva atunci se schimba viteza la metrou?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Metroul avand motor electric are un potentiometru cu cursor pentru accelerare si schinbare viteza. In cazul in care acesta este bun nu da socuri ci viteza creste progresiv pana la cea stabilita. Deci, propriu zis nu are viteze ca la masina.