| anonim_4396 a întrebat:

Cate zile sau ore te tine benzina conducand zi de zi cu masina? CAT TINE BENZINA? DUPA CATE ORE SE CONSUMA BENZINA? Orice model, nu conteaza brand-ul masinii

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pe mine ma tine cam doua saptamani, dar aveam un vecin care alimenta zilnic de 5 sau 10 lei.

| mgtow a răspuns:

Urci in masina si faci un traseu prestabilit gen servici - casa. Pui km la 0 (e unul auxiliar) pe langa km reali ai masinii care nu se pot atinge de sofer. Si cand ajungi aproape de rezerva vezi cati km ai facut, orele nu are treaba cu asta.

| darrio2007 a răspuns:

Poate vrei sa spui dupa cati kilometri parcursi, că dacă ai benzina in rezervor si o tii pe dreapta, nu se consuma deloc.

Bula
| Bula a răspuns:

Ai pus o intrebare de genul:
"Cat mananca un om? Nu conteaza culoarea pielii." big grin

| darrio2007 a răspuns (pentru Bula):

Ne mai miram de cate se intampla pe soselele patriei. Unii nu au habar nici cu ce se mananca un motor de autovehicul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Intrebare ta nu are nicio logica.
Spre exemplu eu am facut 3 plinuri in 14 ore cand am traversat Ungaria, Austria si Germania.
Alta data m-a tinut un plin 1 luna

| NLS a răspuns:

Depinde
de cat de mare e rezervorul
de cat consuma masina respectiva.
de viteza cu care circuli (orice masina are o plaja de viteze in care consumul e minim, daca conduci cu viteza constanta, fara frane la tot pasul, etc, deci in principiu - pe autostrada poti respecta asta)
de stilul de condus (agresiv, accelerari si apoi frane bruste)
de locul in care conduci (oras vs autostrada)

Chiar si aderenta pneurilor influenteaza consumul.
Daca nu ma insel, si starea motorului are un cuvant de spus. (un motor nou sau cu rulaj redus, mananca mai putin decat unul foarte uzat).

| Panamax a răspuns:

Ar trebui facut si un top al intrebarilor cele mai tampite de pe TPU.

| Ssssmokin a răspuns:

Benzina nu se consuma pe ora ci pe m/km. Daca vrei sa o consumi pe ora, pornesti motorul si il lasi sa mearga. Depinde si de motor unul de 3.0 consuma mai mult decat unul de 1.2, chiar daca sta pe loc.
Sincer pana acum nu am incercat sa vad cat consum pe ora.

| Adi88 a răspuns:

Depinde de capacitatea rezervorului si de motorizarea masinii. Dupa faci un calcul

| Passatb6 a răspuns:

Depinde cat de plimb, momentan prin parcare bag de 100lei/saptamana. Dar ce fac eu cu 1. 4mpi nu face niminia. Cand plec zici ca e ceva M5.