| KRichard a întrebat:

Vreau sa cumpar o masina care consuma putin. Nu conteaza daca este Diesel sau Benzina, ideea este sa consume foarte putin in oras si sa arate ok. Care este cea mai optima masina?

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Ai bani pentru masina, iti recomand totusi un vw polo 1.2, arata bine, merge bine, sau poate iti iei o skoda fabia 1.2, tot cu motor de vw. iti poti lua si un opel astra g 1.2 dar este o masina greoaie si puturoasa, iti poti lua un vw golf 4 cu motor 1.4 sau poate un opel astra g 1. 7cdti dar ai 80 cai putere si aceeasi masina greoaie laughing. eu iti spun, daca ma crezi ma crezi daca nu, nu, am un volvo v40 din 97 cu motor 2.0i si consuma 8.5 litri la 100 km, am calculat chiar, cel mai putin am scos 8.2 si cel mai mult cand am mers forjat si am testat-o in a 2-a zi de cand am cumparat-o am scos 10 litri, plus ca este pe GPL. daca vrei poti pune instalatie GPL pe un motor 1.2 si in loc sa dai 18 lei pentru 100 km, dai doar 9 lei, mie mi se pare foarte foarte buna investitia asta. plus ca la un motor 1.2 ai in jur de 60-65 cai putere, si daca ii pui gpl, nu se va simti diferenta, vei avea un cal putere in minus laughing iti iei o masina mai ieftina si de 500 euro sau cat te costa ii montezi gpl. si cum iarna raman multi oameni inzapeziti cu masinile, li se termina combustibilul si ajung sa inghete in masina. avand inca un rezervor ai un foarte mare avantaj, acesta poate sta in portbagaj sau in locul rotii de rezerva, depinde unde sta roata de rezerva, sub placa din portbagaj[atunci rezervorul se va monta acolo] sau sub masina[atunci rezervorul va sta in portbagaj] nu ocupa prea mult loc. daca te gandesti cum ca acel gaz este periculos in caz de accident, gandeste-te ca acel rezervor este din metal si are peretii grosi, sta in portbagaj intr-un loc foarte sigur fata de rezervorul original al masinii care nu are peretii prea grosi si sta sub masina.

7 răspunsuri:
| Teo026 a răspuns:

Volkswagen lupo 1.2 tdi, arata ok, perfecta pentru oras, consum 4 litri in oras, 2.5-3l afara!

| KRichard explică (pentru Teo026):

Stiu motorizarea, 1.2 3L si am incercat sa o cumpar, dar este urata cu crengi. Nu pot sa dau bani pe asa ceva. Bugetul maxim este de 7000Euro

| robijam a răspuns:

Peugeot 206, Sandero 2 ( e destul de draguta ), Dacia Logan din 2005, Ford Ca, Ford Fiesta, Skoda Octavia modelul hatchback, Honda Civic.

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Opel Corsa
Ford "Ca"
VW Polo sau Lupo
Peugeot 106

| PurceluAtomic a răspuns:

Un Diesel Hatchback.

| Coso_Cosmin_1994 a răspuns:

Opel coras 1.2 benzina, Fornd ca 1.4 benzina. Volkswagen polo 1500 de euro 1.4 benzina impecabila daca te intereseaza contacteaza-ma

| KRichard explică:

As fii asteptat mai multe detalii, inclusiv motorizare.
Exemplu :
Vw Polo 1.2 TDI 2012