| anonim_4396 a întrebat:

Cati cp are acest model de masina de la 0:38?
https://youtu.be/JkRGPcepXfY?si=jstOGa1MapUUe2kp
Funda

Răspuns Câştigător
| Korkodeln a răspuns:

Masina este un Ford Gran Torino 1972 Sportsroof, modificat cu motor Ford Cora Jet 429 cu un total de 370CP.

Informatii despre motor:
https://www.hagerty.com/......ar-engine/

| Anonim7391 a răspuns (pentru Korkodeln):

Si dintre un rs5 si acest ford care bate?

| Korkodeln a răspuns (pentru Anonim7391):

Considerand ca varianata "comparabila" ar fi "Audi RS5 Sportback" care are 450CP stock, fara modificari si mai toti parmetrii MULT mai buni, as zice ca Audi fara doar si poate, sunt totusi 50 ani! diferenta intre motoare dar vechiturile arata mai bine in filme si poti construi o poveste in jurul lor ca Gonzales de la garajul din periferie face din alea o masina extraordinara. Astea sunt filme.

Caracteristici Audi:
https://www.audi.de/de/brand/de/neuwagen/a5/rs-5-sportback.html

| Anonim7391 a răspuns (pentru Korkodeln):

Cred ca si un 3.0 TDI stage 2 audi a5 l ar face

| Korkodeln a răspuns (pentru Anonim7391):

Filmul asta are o legenda pentru fiecare masina, daca te uiti la ele sunt asa numitele "sleepers", masini/motoare care pot face mai mult decat in configuratia standard.

In cazul masinii din discutie daca te uiti in linkul trimis, motorul a fost folosit in Ford Mustang Boss 429, care era trimis la dealeri "de-tunat", in realitate fiind aceeasi configuratie care se folosea pe masinile pentru Nascar.

Asa ca intr-adevar, Gonzalez de la garajul de cartier mai putea umbla si restaura configuratia "optimala", dar chiar si asa tot sunt 50 ani diferenta intre motoare si problema cu masinile noi nu e ca n-ar putea bate cu usurinta cojile de acum 50-60 de ani, ci ca sunt limitate INTENTIONAT din calculatorul de bord, ca poluare, ca "green deal" si ca "siguranta".

Daca te uiti la pagina Audi RS o sa vezi ca au optiune sa cumperi ridicarea limitarii de viteza de la 250Km/h la 280Km/h, dar adio pentru totdeauna in EU la masini care au motorul lasat la cat poate cu adevarat. De aici si buisnessu cu "resoftarea".

Pe scurt, pentru intrebarea initiala cred ca am oferit toate datele cu surse cu tot, asa ca...

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 - "These 426 Chrysler HEMI engines can produce anywhere from 700 HP – 1500 HP" zice cel mai intreptățit s-o zică (R.B.)

2 -le-ai promis oamenilor "Funda" - ține-te de cuvânt și dă-le