| Alinutz1997 a întrebat:

Cati volti trebuie sa am minim intr-o baterie pentru pornirea unui motor 1.9 TDI?

4 răspunsuri:
| Miss25JK a răspuns:

13.8 - 14.5 volti, daca ai sub ori e bateria praf ori alternatorul nu incarca, ori de la prea mult frihg s-a descarcat. Daca dai la automat si se chinuie mult pana porneste, e de la temperatura exterioara. Ca sa porneasca mai repede, inlocuieste bateria cu una cu 10 - 15 amperi mai mare.

| blAster85 a răspuns (pentru Miss25JK):

12v era raspunsul corect, 14, 4 baga alternatorul.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru blAster85):

La 12 V un acumulator este descarcat aproape complet.La 10,8V este gol si incepe sulfatarea.
Este incarcat complet cand indica peste 13, 2.
Tensiuni masurate cu motorul oprit.

| delm0nd0 a răspuns:

Eu am pornit renault master cu 10.8V, de obicei daca ai minim 11V in baterie, porneste.