| gabi_5149 a întrebat:

Caut un raspuns corect la un motor 1, 5 D renault, la 3 dinti sariti la curea mai este functional, la distributie, dupa 2 luni jumate de functinare ce poate sa determine sa sara cureaua de distributie, este posibil de la o treapta superioara, intr-o treapta inferioara, masina trasa la stanga sau intrarea unui corp strain in cuva curelei de distributie si ducerea acesteia la o uzura prematura asazisa ciufulirea curelei de distributie, va rog dati-mi un raspuns, Va multimesc!

Răspuns Câştigător
| baru a răspuns:

Sall.Curea defecta din fabricatie, facuta de mai stiu eu ce firme fantoma. Masina a fost pornita de mai multe ori prin impingere, iar in acel moment nu s-a bagat in treapta de viteza care trebuia. Obligat sar dintii la cureaua de distributie. Cand se rupe cureaua de distributie, este posibil sa se strambe si supapele. Capacul sau aparatoarea care vine la curea este de plastic si exista sanse foarte reduse, sa atinga de curea si sa o rupa. Ca si o concluzie: Curea defecta sau masina pornita prin impingere. De curiozitate sa te uiti si la rola intinzatoare. Dar acea daca este defecta face mult zgomot, si ai fi observat. Pa!

1 răspuns:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Cel mai bine este sa te duci cu masina la un service fiindca nu prea este de joaca cu distributia fiindca poti strica motorul si nu cred ca meriat pentru 10 lei cat este o constatare ca sa iti zica exact ce si cum. Ceea ce spui tu este foarte posibil dar in acelasi timp pot fi multe alte probleme!