| miguel_4689 a întrebat:

Salut as dori si eu sa imi zica cineva cum se pune o curea de distributie la punc de renault express diesel

Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Ia an calcul punctele nu literele. Daca cureaua e noua nu mai e nevoie de volanta. Pui prima data linia de pe curea la punctul de la pinionul motorului si creaua se pune invers acelor ceasornicului.A doua linie vine la punctul pinionului axei cu came. Dupa care tensionezi rola intinzatoare.Bafta!

3 răspunsuri:
| motovip a răspuns:

Cele doua liniute de pe curea in dreptul semnelor de pe rotile dintate, dar neaparat blochezi vibrochenul cu o scula speciala (sau, mai ieftin, cu o surubelnita) in dreptul volantei, deasupra capacului de ambreiaj; acolo vei gasi un orificiu

| miguel_4689 explică:

Cum recunosc semnelede pe rotile dintate pentru ca sunt doua litere pe fiecare roata si cate un puncat care este semnul? si care sunt semnele de pe volanta? urgent va rog mii de multumiri anticipate!

| miguel_4689 explică:

Cum recunosc semnelede pe rotile dintate pentru ca sunt doua litere pe fiecare roata si cate un puncat care este semnul? si care sunt semnele de pe volanta? urgent va rog mii de multumiri anticipate!