| cristianu a întrebat:

Ce are daca leg o priza direct de la baterie pentru incarcator normal? afecteaza ceva?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Incarcatoarele normale sunt facute sa se alimenteze la 220v, curent alternativ, iar bateria masinii (banuiesc ca despre ea vorbim) are 12v, curent continuu. Ori nu va merge, ori se va arde ceva.
Pentru incarcat telefonul de la o baterie de masina, ai nevoie de un incarcator auto. Pe ala il poti conecta direct de la baterie, fara probleme, doar sa respecti + si -.

| blAster85 a răspuns:

Nu afecteaza, vei beneficia de amperajul maxim al bateriei, dar e recomandabil sa montezi si o siguranta pe "plus" in functie de ce vei alimenta alegi amperajul sigurantei.