| Lorenzo1 a întrebat:

Daca am o baterie portabila cu USB-ul lipit de ea,e recomandat sa o incarc la incarcator normal, sau nu o afecteaza daca o incarc si la laptop?

1 răspuns:
| Evolution a răspuns:

Mai bine o incarci la laptop deoarece e amperajul mai mic. Nu stiu ce inseamna la tine incarcator normal. Incarcatoarele la telefoane sunt de diferite amperaje. Unele incarca mai mult pentru baterii mai mari si mai bune, altele incarca mai incet pentru baterii mai slabe. Depinde de incarcator. Bateria aia portabila de obicei are specificatii pe ea (INPUT) unde scrie amperajul recomandat pentru care trebuie sa o incarci (de obicei intre 1A si 2.1 A ). Si la output este amperajul pe care ti-l scoate ea, adica cu care incarci tu telefonul, care poate sa fie mic sau mare.
Sper ca ai inteles. Succes