| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, va place mai mult sa cititi sau sa faceti calcule matematice?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mie imi place sa scriu versuri pentru instrumentale.

| Iote a răspuns:

Ambele amandoua! :-)

| Sonia822 a răspuns:

Pai procentul poate fi si de 50-50. Depinde de abilitati, inainte puteau fi descoperite de psiholog (care mergea la psi) si in procesul de orientare scolare se alegea liceul, care putea fi real sau uman

| RKBlue a răspuns:

Ambele.
Dar depinde de tipul calculelor si de tipul cartii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Matematica îmi place doar când trec prin rezolvare ca rața prin baltă, adică de la punctul în care am acumulat destul cât să mă descurc. Sunt genul de persoană care asimilează cunoștiințe mai greu, prin exercițiu, nicidecum din zbor. Limba Matematică (limbă universală, care se aplică la tot pasul, tu să fii super orientat) e frecventă în viața mea, datorită profilului pe care l-am ales. Mă tot cert și mă tot împac cu ea. Avem o relație complicată.

Cu cititul totul e roz. Nu mă consum, niciodată nu am avut obstacole. (Fac abstracție acum de la materia care nu m-a atras niciodată și de care am fugit mereu, mă refer strict la citit, ca obicei)

Răspunsul la această întrebare nu e o constantă, pentru că depinde foarte mult de starea mea de spirit. În acest moment, am câteva sume deosebite pe la radicalii de ordin n pe care nu prea știu să le fac, deci mai bine mă recreez eu cu al patrulea volum din "Turnul întunecat".

| Curious2 explică (pentru anonim_4396):

Esti elev la profilul uman, specializarea filologie.
Asta e.
Nu iti place matematica, asa e?
Eu m-am inscris la profilul real, specializarea mate-info, insa nu mi-a placut, am incercat doar sa ii fac fata, adica am tocit materia ca sa trec toate examenele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Curious2):

Asta s-a înțeles? laughing Prost mă mai exprim și eu.
De fapt, sunt la mate-info și îmi place matematica. Doar că e așa, ca să folosesc o expresie tâmpă, o dragoste cu năbădăi. Am ritmul meu de învățare și un test pe marți, iar proful e genul care îți predă strictul necesaro-cultural (interpretare proprie) și la test te pomenești cu minunății.
Sunt ok cu profilul, cu profesorii (în termenii în care nu sunt în măsură să le critic metoda de predare), cu colectivul, e exact ceea ce mi-am ales.
Împinsă de starea mea actuală, înclin totuși către acest hobby, cititul, care nu mă pune la greu, între perete și spadă. Cum nu sunt pe filologie, nu resimt cartea din brațe ca pe o povară.

Interesant e să aud că ai reușit totuși să te compromiți unui profil care nu ți-a plăcut. Eu cred că aș fi bătut în retragere, spre altă specializare. Adevărul e că sunt pe a 10a și mi-a ajuns timpul ăsta să înțeleg că e într-adevăr un profil greoi. Încă din primul semestru din clasa a 9a mi s-a părut complicată treaba, dar am zis că mai intervine și acomodarea, să nu mă pripesc. Totuși nu mă văd în altă parte, dau și eu ce pot, iar până acum sunt mulțumită de mine.

| Curious2 explică (pentru anonim_4396):

Hmm, din fericire pentru mine, m-am inscris la o facultate care nu are legatura cu matematica, si anume, matematica.
Anul viitor ma voi insacrie la facultatea de jurnalism, caci sunt satul de matemactica si, in plus, facultatea de jurnalism ma va ajuta sa invat si limba engelza foarte bine.