| Aries90 a întrebat:

Ce carti trebuie sa imi cumpar daca fac scoala de soferi peste vreo 2 luni, dar vreau sa ma apuc de invatat? Si alte sfaturi? Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| michael5813 a răspuns:

Eu nici macar nu stiu ce culoare are cartea de legislatie... cand am facut eu scoala proful de legislatie ne spunea ca nu e bine sa invatam de pe net dar eu am facut tocmai invers si pot sa-ti spun ca am luat din prima carnetul! Cum e acum nu stiu.

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Cumpara cartea cu legislatie si cu chestionare de la scoala de soferi. Cartea de la scoala de soferi este suficienta.
Citesti legislatia. De la cap la coada, fara mofturi si fara a se insista prea mult pe ceea ce nu intelegi. Nu sta prea mult timp incercand sa pricepeti ceva ce nu pare logic la prima vedere. Legile din Romania sunt mai mult decat interpretabile asa ca ele trebuie memorate.
Fa chestionarele din carte de 3 ori (acesta e punctul cel mai esential!)
Nu invata dupa o carte veche de 2 ani care a folosit-o un prieten si pe care ai luat-o de la el gratis.

| babyalexa a răspuns:

Eu am dat sala saptamana trecuta...nu te apuca sa iti cumperi 1000 de carti pentru ca nu rezolvi nimic. Cumpara-ti cartea de legislatie 2012 (este o carte rosie), citeste-o foarte bine si dupa fa chestionare doar de pe drpciv.ro (intrebarile sunt aceleasi de la politie, vezi ca merge doar din internet explorer). Chestionarele din carti sunt total diferite si nu te vor ajuta prea mult. Daca faci 2-3 saptamani chestionare de pe site nu ar trebui sa ai probleme la sala. Iar la oras...nu te pot ajuta cu sfaturi pentru ca dau saptamana viitoarehappy Multa bafta:*

| jack993 a răspuns:

Eu sincer nici nu am citit legislatia. Am citit vreo 3-4 pagini si cand am vazut ca nu raman cu nimic m-am pus si am facut intrebarile. 1100 parca is toate.
Si din alea am invatat cel mai repede.happy Apoi m-am pus si am facut chestionare de pe drpciv pana cand nu era chestionar sa fac sub 22p. Atunci am stiut ca sunt pregatit. Am mers si l-am luat cu 24p si orasul din primahappy

| Lumydee a răspuns:

Buna, eu lucrez la o scoala de soferi in Severin, iti recomand cartea de Editura National (sa nu fie mai veche de 2010), care cuprinde si conducere ecologica, preventiva, mecanica si prim-ajutor. Succes!

| cozma_oana a răspuns:

Buna,

In primul rand trebuie sa iti iei o carte cu legislatia actualizata, ultima pe piata si cea care ti-o recomanda si instructorul/scoala. Sunt carti cu tot cu chestionare pe care sa le poti face, nu numai cu legislatie. Important este sa citesti legislatia foarte bine, de mai multe ori chiar pana stii cam cu ce se mananca.

Apoi poti incepe sa faci chestionare, fie din carte, fie de pe net pe drpciv.ro. Mai sunt si alte site-uri cu chestionare. Cu cat faci mai multe si de mai multe ori cu atat iti fixezi notiunile din legislatie.