| GouDidodino a întrebat:

Ce categorii trebuie sa ai ca sa fii șofer profesionist?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

C, C+E - D, D+E prima varianta camion - autotren restul bus / autocar cu remorca. Vezi ca in Romania nu sant asa seriosi patronii dar e misto sa calatoresti in tara noastra. Recomand sa scoti D intri la transport in comun (oras) acolo mergi curat si mai prinzi gagici sa iti faci de cap cu ele, sau o nevasta daca crezi ca iti convine. B sa il ai apoi poti D la 24 ani sau C CE la 21. Dupa atestatul de transport persoane + marfa pentru camion

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

C+E+ADR-urile colete, cisterna.

suntserios
| suntserios a răspuns:

C sau D

| Apokales a răspuns:

C+E

| ancaval a răspuns:

C + E pentru camion
D pentru autobuz

| GouDidodino explică (pentru ancaval):

A-ul stiu ca este pentru motociclete, dar nu se pune?

| ancaval a răspuns (pentru GouDidodino):

C pentru șoferii de tir, C+E pentru șoferii de tir cu remorcă, sau camioane mega parcă le zice, de alea mai mari.
Odată ce ai C+E ești șofer profesionist, faci și atestat de transport marfă și poți conduce orice până la tir. (bicicletă, motor mic, motor mare, mașină, microbuz, camion).
Dacă faci C+E, pe permis o să-ți apară și celelate categorii pe care le poți conduce.