| Lucianf37 a întrebat:

Ce conbustibil foloseste vaporul?

10 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Se foloseste motorina bogata in sulf.

| trustbogdan a răspuns:

Motorina

| Skittles04 a răspuns:

Motorina, au motoare diesel

| aumih16 a răspuns:

Combustibil pacura motorina toate mai putin azotat de amoniu ala pune in pericol vaporul il poate scufunda dar poate sa si i-a foc oricum vapoarele astazi mai rar transporta marfuri periculoase asa cum este azotat de amoniu mai mult tirurile ca vapoarele mai rar nu mai des

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CoMbustibil!
Vapoarele folosesc pentru motor PACURA, si aceea de o calitate inferioara, cu densitate foarte mare
Motorina se foloseste numai pentru pornirea motorului principal ( cu un motor ajutator )si ( eventual ) pentru echipamentele anexe, generator de curent, etc. ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M. S. / bati cimpii! Rau de tot! ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de vapor! In trecut vapoarele foloseau pacura si motorina ca sa porneasca motorul principal insa in prezent s-ar putea sa foloseasca mai mult motorina!

| me a răspuns:

Combustibil cu continut ridicat de sulf
funda?

| ZOON a răspuns:

Motorina... funda?

| zhady a răspuns:

Combustibil*

Majoritatea au motoare Diesel, din cate stiu eu...