| cosminv a întrebat:

Ce credeti? Care conbustibil este mai bun diesel sau benzina?

Răspuns Câştigător
| clauss a răspuns:

Depinde ce vrei acum, daca vrei putere cumperi masina pe motorina, vrei viteza, cumperi pe benzina

5 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Amandoua au avantaje si dezavantaje, eu optez pentru benzina.

| ghibaflo a răspuns:

Masinile pe benzina consum mai mare, da fug mai bine, cele pe motorina sunt mai fiabile si putin mai puturoase, au consum mai redus...

La masinile second hand se simte diferenta, la cele din 2005 incoace e ok cu amandoua versiunile

| Sofer a răspuns:

Eu as alege Diesel. De ce? Are consum mic si poti rula cu viteza mare si consum mic. La benzina consum imens la viteza mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Benzina=rapiditate
diesel=economie
eu prefer diesel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul procurarii unei masini second-hand cu mai multi km rulati e bine sa optezi pentru un diesel deoarece motorul arata mai putine semne de uzura la acelasi numar de km in cazul unui diesel decat al unui benzinar. In rest ce s-a mai spus aici, benzinarul e mai sport, dieselul putere mai mare (spre exemplu n-ai sa-ti cumperi un diesel daca vrei sa tragi de masina ca nebunul si sa o urci in N-mii de ture si la fel nu iti vei cumpara un benzinar in cazul in care vrei o masina de teren cu care sa poti iesi bine din toate coclaurile). Prima diferenta concreta intre cele doua apare inca de la procurarea automobilului, pe una diesel fiind nevoit sa scoti un pic mai multi bani din buzunar.