| cealapamarin a întrebat:

Ce documente trebuie sa imi dea un vanzator de auto din Germania, Austria, Olanda?

1 răspuns:
| RAY a răspuns:

Http://ww2.autoscout24.at/ratgeber/uebergabe-dokumente/363760/366823/
La vânzarea vehiculului, o serie de documente și documente schimbă proprietarii. În acest sens, trebuie să transmiteți toate documentele în mod corect, dar, pe de altă parte, păstrați și documentele necesare pentru dvs. Acest lucru împiedică interogările ulterioare sau trimiterea documentelor lipsă.
Vehiculele și cheile
Ca o contrapartidă a banilor pe care îi primești, îi dai cumpărătorului toate cheile și documentele la vehicul. Acestea sunt în special:

Certificat de înregistrare Partea I - numai dacă vehiculul este încă înregistrat
Certificatul de aprobare Partea II
Retragerea confirmării - numai dacă vehiculul a fost demis
Confirmarea ultimei revizuiri §57a
toate documentele referitoare la inspecții, piese, reparații, facturi de atelier și dovezi similare
documentația de vânzare
Informați-vă compania de asigurări cât mai curând posibil după vânzare. Trimiteți secțiunea corespunzătoare a contractului de vânzare cu mașinile către agentul local sau direct la compania de asigurări. De asemenea, biroul de înregistrare ar trebui să primească un mesaj de la dvs. - foarte important pentru demiterea fiscală. Notificarea vânzării trebuie să conțină următoarele informații:

Numele și adresa vânzătorului
Numele și adresa cumpărătorului
Dosar de înmatriculare oficial
Confirmarea transmiterii certificatelor de înregistrare
Ambele semnături cu data