| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă la o mașină să aibă kilometri sau kilometrajul dat/ți înapoi?

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Inseamna ca samsarul a modificat afisajul kilometrajului ca sa o vanda mai scump.
Darea kilometrilor inapoi pentru a face masina mai usor vândabilă si la un pret mai mare este cel mai usor de realizat, pretul unei interventii asupra rulajului fiind de obicei in jur de 50 - 100 Euro, iar "meseriasi" gasesti pe toate drumurile.
https://inspectorauto.ro/ro/blog/kilometri-dati-inapoi-infractiune/
https://www.youtube.com/watch?v=wggf1joSVS0

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adica acei km parcursi pe care ii vezi tu in bord sa nu coincida cu istoricul din reviziile facute masinii.
Asta e practica hotului samsar care vrea sa vanda o masina cu multi km de ex 500000 km la care nu se uita nimeni, ii da kilometrii inapoi pana la vreo 200000 km si gata ce sa vezi o cumpara omul naiv care nu stie si o ia de buna.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai in principiu, daca o masina are multi km facuti, inseamna ca a mers foarte mult, si implicit... are piesele mai uzate. Si fiecare masina prezinta un "ceas" acolo, care incrementeaza fiecare km parcurs.

Iar cumparatorul are dreptul sa stie cu exactitate acest lucru, pentru ca este un factor de luat in calcul. Si din acest motiv, unii vanzatori dau inapoi acel "ceas", sa para ca masina lor nu a mers asa de mult si este inca "nefolosita" big grin

| NLS a răspuns:

Ca a măsluit softul masinii, sa afiseze kilometri mai putini decat are parcursi in realitate acea masina.

Un rulaj mai indelungat, presupune o uzura accentuata a motorului, dar mai ales a mecanismului de transmisie.
Transmisia pe curea trebuie schimbata dupa maxim 100.000-110.000km (e recomandat sa o schimbi mai repede oricum, dar aceea e limita).
Daca masina ta are distributie pe lanț, dupa 180-200.000 trebuie schimbat lanțul & co.

Aceasta operatie nu e tocmai ieftina, de aceea, multi vanzatori mint (transmisia proaspat înlocuită ) sau dau km inapoi.

| sierra1 a răspuns:

Adică îi returnezi celui ce te-a tras in piept (sau a incercat)

| darrio2007 a răspuns:

Inseamna țeapă pentru cel care o cumpara.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Adica iau masina mea, cu 320. 000km la bord, bag diagnoza, fac o magie si vor aparea in bord 167. 320km, iar in continuare vor creste de acolo. Deci am "dat inapoi" 152. 000km, ca si cum masina ar fi fost foarte putin folosita.
Apoi o vand cu un pret mai mare, unui credul.

| OldSoul a răspuns:

Inseamna ca masina aia a parcurs o distanta mai mare decat scrie in bord.

| Simpatic a răspuns:

Ne-am lamurit ce inseamna a da km inapoi si asta o stiu toti soferii, insa cei care cumpara vechituri se mint pe ei stiind cu buna stiinta ca peste 90% din masinile din Romania, mai ales cele Diesel sunt cu kilometraj masluit!
Dar daca romanul ar fi suficient de inteligent incat sa numai aiba o mandrie de sclav in momentul in care isi cumpara un audi vai de steaua lui vechi ci s-ar orienta catre sa zicem un ford nou la aceeasi bani atunci nici samsarii nu ar ai trai si nici nu ar avea de ce sa mai dea km inapoi.
Dar atata timp cat exista prosti care vor un lucru "full" vechi polisat si cu 1 milion de km reali atunci va exista si practica asta.
Eu mi-am luat doar masini noi, ieftine ori scumpe nu conteaza nou sa fie, si cu ocazia asta stiu ca niciun sclavete de astea de samsar nu m-a inselat.
Iar asta cu km e ultima grija, sunt masini sudate care sunt pericol urias pe sosele, masini cu sasiul stramb, masini care numai au airbagurile (fiind sarite intr-un accident) ca costau cat masina si astfel s-au pus niste "pacalitori" care sa spuna ECU-lui ca airbagurile exista. DE ASTA nu o sa iau de la samsari auto cat o sa traiesc si tot de asta va sfatuiesc si pe voi care urmariti acest forum sa faceti la fel. Nu ai frate bani de Mustang nou, ok dar i-ati un logan de banii pe care-i ai, nu ii da pe o besina de VW ca te inseala grav mascariciul care ti-o vinde. Evident ca marcile vandute de samasari sunt de toate natiile acum nu doar nemtesti, insa multe dar multe sunt foste daune totale!