| 09876543211234567890123456789012345678901234567890 a întrebat:

Cum verific kilometri la o mașină cu seria de la șasiu dacă au fost dati înapoi sau a fost lovită? Ma interesează mai mult cum verific kilometri si dacă pot să verific pe internet?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Km nu ai tu cum sai verifici, insa cind mergi sa faci inspctia tehnica acolo aia or sa zica daca is km reali sau nu.Cum? Pt ca la inspectie se iau si citi km are la bord masina de cind e cumparata de noua si apoi la fieare inspectie. Daca a fost lovita de la politie poti avea informatii dar nu stiu daca iti da cineva astfel de info.In alte state daca platesti poti afla aceste informatii,ma refer la acicdente,dar cele legate de km afara iti spune cei care vind masina daca km is reali sau nu. Apoi km mai pot fi nereali si datorita schimbarii bordului masinii. Poti sa ai probleme la bord,stiu si eu display ars sau orice altceva, omu merge la magazin si ia alt bord nou sau la dezmembrari, ia alt bord, il pune si atunci km afisati nu vor mai fi aia ai masinii tale ci de unde ai luat acel bord, de la acea masina.Asta tot aia de la inspectie stiu.Deci mergi cu masina si fa inspectia tehnica si intrebi daca km is reali.Nu stiu daca iti vor spune dar banui ca asa ar trebuie sati zica.Nu am facut niciodata inspectia in RO asa ca nu stiu cum e acolo.Seria de la sasiu n-are a face cu km masinii. Poti avea o masina, o tii in garaj, mergi cu ea la paste si la craciun si deci km f putini, deci seria sau anul masinii nu-ti zice absolut nimic despre chestia asta.Insa odata ce se merge regulat la inspectia tehnica, aia scriu acoo la ei km masinii, dupa alti 2 ani se merge iar, deci normal ca nr de km ar trebuie sa fie mult mai mare decit acum 2 ani. Daca e la fel sau mai mic e clara s-a facut ceva. Apoi aia au inregistrat de cind e masina noua la fiecare 2 ani nr de km, deci se poate urmari citi km sau facut la fiecare 2 ani si iar se poate deduce daca in ultimii doi ani sa umblat pe undeva.Sa dai km inapoi la bordul masinii originale nu stiu cum sau de fac asa ceva careva.In general km nu-s aia pentru ca se schimba bordul din diferite motive, uneori poate si pentru a se arata ca masina are km putini, tot ce se poate. Daca masina a suferit accidente poti afla de la politie, mergi si intreaba daca exista un serviciu de acest gen sa platesti cumva sau daca exista o firma specializata care face sau da acest serviciu.

| Pardelian a răspuns:

Km se verifica uitandu-te la uzura volanului a manerului de la schimbator a pedalelor uzura scaunului soferului sau aplicand urmatoarea formula matematica masini pe benzina 20 000 inmultit cu nr anilor de cand a fost produsa. Masina diesel 50 000 inmultit cu nr anilor de cand a fost produsa. Dupa lovituri te uiti sa aiba toate muchiile usilor aliniate si la distanta egala la toate usile sa aiba scutul de la motor lipsa acestuia indica de cele mai multe ori un impact frontal deci vei avea probleme sa tii masina dreapta pe sosea la viteze de peste 100 km/h la fel marginile capotei si aripilor toate trebuie sa fie la distanta egala si perfect aliniate. Uita-te intre parbriz si capota dupa urme de sudura. La fel si portbagajul. Uita-te pe dedesubt daca nu are urme de rugina. Inainte sa cumperi o masina fa un drive test de minim 20 minute verifica daca nu se supraincalzeste motorul verifica daca la peste 100 km/h masina nu trage intr-o parte. Inainte de a porni motorul toti martorii trebuie sa se aprinda si sa stinga ar mai fi si altele dar cred ca am scris destul