| AlexMaftei2001 a întrebat:

Ce inseamna luftanta la un camion?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vrei sa zici liftanta... se foloseste la 1 sau 3 axe, la remorca se ridica 1-2 axe cand nu are greutate pentru a reduce uzura si usureaza virarea in curbe, la cap (cabina) la fel cand nu are greutate si la fel pentru a facilita virajele. Cand axele sant lasate jos camionu vireaza mai greu si sufera mult toate cauciucurile care n-ar fi necesare sa atinga garda la sol. Olandezii si englezii au multe camioane cu axe liftante, prin europa le vezi la agabaritice in rest nimeni nu se complica cu ele. Ele coboara jos (axele) cand depaseste 40t camionul pentru a suporta greutatea altfel ar face pana axele care suporta camionul.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nici tu nu "stii" gramatica.hee hee

| AlexMaftei2001 explică:

Am auzit pe cineva spunand chiar asa, de aceea am intrebat.Decat sa dai un raspuns in sictir mai bine nu raspunzi.