| Mario1994 a întrebat:

Ce mașină bună sh îmi recomandați până în 10.000 euro? Sa fie după anul 2011. Numai suv sau berlina. happy

40 răspunsuri:
| relian a răspuns (pentru armiaso):

Am spus clar,daca chiar vrei cu adevarat sa retii ceva bun spune si iti arat unde scrie fabricantul ce am spus eu.
Deci vrei sau nu vrei? Nu ma apuc sa iti trimit chestii care te depasesc,mai ales daca nu esti deschis.

Ba tu esti cu capu?laughing Unde ai aratat tu ceva concret? Arata sa vad si eu unde spune fabricantul ca la o masina cu transmisie automata se schimba fluidul arata sa vedem.

Si inca ceva fabricantu nu numeste ulei,ci fluid,vorbim aici de transmisie,asta odata.

Referitor la distributie eu iti arat carte de nivel superior unde scrie ce este aia distributie.
Dar nu,tu vii doar pe baza de vorbe si spui ca eu nu aduc argumente.Dar tu ce argument ai adus? Vorbe goale laughing

Uite eu acum iau cartea de mecanica de nivel superior si iti citez din ea ce este aia distributia la un motor cu ardere interna ok?

"Mecanismul de distributie"deci atentie este un mecanism,dar banui ca nici ala habar nu ai ce este laughing

"Partile componenete ale mecanismului de distributie sunt:arbore cu came,tacheti,tija impingatoare,ansamblu culbutorilor,ansamblu supapelor si angrenajul distributie care pot fi roti dintate,curele,lant etc fctie de tipul motorului"

Dupa cum observi asta sunt piese la greu laughing ai schimbat tu asa ceva? Sau schimba careva asa ceva dupa nu stiu cati km spui tu? Ba ma lesi cu papagalu tau cu tot laughing
Uite ce zice aici citez
''Mecanismul de distributie superior are rolul de a asigura deschiderea si inchiderea orificiilor de admisie si evacuare in vederea introducerii in interiorul cilindrilor a aerului si evacuarii gazelor arse,la momentele indicate"
Asta scrie ba puta intr-o carte de mecanica de nivel superior.
Nu stau acum sa fac poze si sa iti trimit,asta pentru ca esti unu din ala capos,incapatant care vrea sa ramana in prostia lui.

Pe de alta parte nu stiu cum sa trimit sau sa postez poza aici,ca as face poza din cartea de unde am citat si la manualul de la masina unde spune despre fluidul din transmisie ca nu se schimba.

Eu nu stiu mai bine decat inginerii ce spui tu, dar ii citez laughing pe cand tu ce faci? Vii cu vorbe personale si le atribui stampila de adevar laughing cum dracu sa retina cineva balariile tale laughing nu esti intreg la cap omule.

Toate postarile tale vin din capul tau, nicidecum din manuale de masini,, asta pentru ca nu stiu sigur dar nici masina nu ai, ori sa fi avut vreodata laughing
Iara ca idee nu sa ma laud eu locuiesc in state, unde masinile le maninci pe paine,laughing unde fiecare om de la 16 ani are masina proprie laughing iar tu vii sa imi spui mie povesti de mare cunoscator ce esti tu laughing

| relian a răspuns (pentru armiaso):

Sa zic si din experienta, nu doara ce citesc in carti.
Am avut un audi din 2000, nu s-a schimbat la el nici o curea de distributie, sa verificat si era ok.
Aici la masinile mai vechi, adica cele de sub anul 2000 fabricantul spunea,recomanda schimbarea fluidului din transmisie,masinile chiar aveau joja sa verifici acel fluid si loc pe unde sa schimbi.
La masinile astea noi,ba nici nu mai au joja sa verifici tu nimic laughing loc pe unde sa schimbi tu acel fluid nici pomeneala.
La audi ceti zic avea la baia de la transmisie buson,pe acolo se punea fluid,doara in cazul in care se intervenea cu reparatii sau mai stiu eu ce se intampla si era nevoie sa se puna iar fluid.

Eu am citit in carte,am intrebat si la dealer si au zis ala nu se schimba laughing fluidul din transmisie moare masina si ala tot bun ramane laughing

Deci daca toti oamenii astia,si fabricantul in manual spune asta,vii tu ca e altfel? Pai ce era sa imi spuna dealeru da frate iti chimbam, ca aici toti vor sa faca bani.
Eu is mai informat decat tine, nu ca stiu eu mai bine ca innginerii, ca nici nu-s inginer mecanic macar laughing

Acum am o alta masina, audi s-a dus, l-am dat si am un BMW laughing din 2014 iar la asta la fel,nu apare nicaeri sa schimb fluidul din transmisie,nicaeri,iar daca caut in meniul masinii apar chestiile ce trebuie schimbate si dupa cate mile se schimba laughing si te asigur ca nu-i nici urma de fluid de transmisie ce zici tu.

Tu vorbesti din amintiri,vorbesti ce auzi sau ai auzit pe la unia batrani,pe vremea cand se faceau chestiile astea.

Acum ca se numeste transmisie si nu cutie de viteze iti pot cita si de aici daca esti curios laughing Uite ce zice cartea :

"Transmisia reprezinta partea componenta a masinii care realizeaza legatura cinematica dintre motor si organele de deplasare reprezentate prin roti"

"Partile componente ale transmisie sunt: Ambreaj, Reductor(dupa caz),Cutie de viteze,transmisie centra; la,diferential bla bla "

dupa cum vezi nu se numeste cutie de viteze asa cum tu sustii ca ar numio inginerii aia din care te inspiri tu laughing

Cutie de viteze o numesc oamenii popular,este gresit,dar asa sa impamantenit,asa vorbesc oamenii intre ei,dar intr-o carte tehnica nu gasesti tu transmisia sa fie numita cutie de viteze.

Las ca e bine, in fiecare zi mai invatam cate ceva, asta daca esti deschis cum am zis, daca ai mintea deschisa si vrei sa inveti, daca esti asa genul tau e ok, ramai in treaba ta laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mario1994):

Ce nesimțită ești, m-am dat cu părerea și tu mă faci prost? fain

| Alexand3ru1 a răspuns:

Tiguan

| Simpatic a răspuns:

Drag Adriana inca nu ti-ai luat masina si de cand cauti, pai ne-ai sucit ai zis de 10k euro apoi ai zis de o masina noua cu vreo 25k euro, hotaraste-te.
Iti zic un lucru nu lasa pe altii sa decida pentru tine, cea mai buna masina este cea pe care tu ti-o poti permite, si mai ales sa iti permiti sa o intretii, degeaba dau 1000 de euro pe o masina si apoi trebuie fiecare revizie ma costa 3000 de euro.
De ex. mazda rx-8 adevarat sunt vechiute (sa zicem s-au produs pana in 2009), dar revolutionare cu al lor motor rotativ (Cel putin la vremea lor) costa mai mult intretinerea lor decat un Mercedes 2016, deci nu conteaza cat e parul ci cat ma costa vopseaua sa il colorezwinking
Mergi testeaza ti-am mai spus, de pe net fiecare va veni cu o idee si convins ca marca pe care el ales-o este cea mai buna, cea mai fiabila etc deci noi privim lucrurile subiectiv.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mitsubishi ASX 1.8 DI-D (motor japonez, nu de VW).
Mie mi-a placut masina, comoda, cu senzatie premium.

| IAR a răspuns:

Eu ti-as recomanda Opel Mokka, vezi daca iti place. happy

| Superior a răspuns:

Honda Accord aka tankul japonez

| Nume2 a răspuns:

Https://www.mobile.de/......g:offroad! limousine, srf:true
Ce as face eu.
Incearca sa oferi mai multe informatii despre tine ca iti poata oferi cineva o parere mai buna.

| Goete a răspuns:

Dacia Logan noua.