| Anonim12t a întrebat:

Ce masina pot sa gasesc marca germana caroserie sedan pana in 12 mii euro sa nu fie foarte greu de intretinut un motor pana in 2.0 fiabil?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Clasicele vw Jetta sau Pasat
Opel Astra sau Insignia

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Cred ca ceva din grupul VAG cu motorul 2.0 TDI de 150/143/140cp. Motorul s-o dovedit a fii fiabil. Evident poate sa aiba probleme ca orice diesel dar nu e neaparat o regula. Ca optiuni in bugetul tau as merge ori pe Passat B7 2.0 TDI ori Audi A4 B8 facelift. Cred ca Passatu e ceva mai ieftin la intretinere si B7 exista ca sa repare bugurile lui Passat B6. Nu prea poti sa dai gresi cu unul de gasesti unul intretinut si cu km cat de cat putini. Sunt si varintele de 170cp sau mai mult dar cele de 140-150 sunt considerate mai fiabile.
O alta optiune chiar ieftina este Seat Exeo. E construit pe platforma mecanica a lui Audi A4 B7 dar cu motoarele mai reusite de pe Audi B8. Exeo e o masina simpla, spatioasa, confortabila dar ce nu are multa electronica. Noi avem 2 in familie si nu avem probleme cu ele. Bafta!

| Diana4you97 a răspuns:

VW Passat, Audi A4, Bmw Seria 3, Mazda 5, Renault Megane model nou etc.