| BeeeQuad20 a întrebat:

Merita o mașină oldtimer din 1987 in 2021? Este vorba despre un Ford, diesel 1.6. Un singur proprietar, masina ingrijita, fara rugină. Ideea este ca e foarte ieftină si poate fi înscrisă si la retroclub. Ce pareri aveti despre ea, ca prima mașină, pe care sa imi fac experiența, (sa pot băga dinții mei 'de lapte' in ea)?
Imi place foarte mult cum arată retro-ul. Sunt conștient ca nu prea exista 'features' la o cutie de tabla din '87. De asemenea piese de caroserie cred ca se gasesc greu. De mecanici sunt curios daca se gasesc, pana la urma e un motor rudimentar? Pret 2000-4000

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In opinia mea nu, nu merita.
Atata timp cat nu esti un colectionar, nu ai banii unui colectionar, nu ai cunostintele tehnice si nici nu stii de unde sa licitezi sau sa cumperi piese de la alti colectionari, piese care nu se mai gasesc si nici nu ai prin apropiere un service care sa fie specializat pe restaurari, reglari, reparatii masini de colectie!
Deci nu.
Cel mai bine ca incepator poti merge pe o varianta sigura o masina pe banzina cu un motor micut de 1.4.-1.6 poate maxim 2.0 litri, motor aspirat, gasesti destule daca dispui de 4000 de euro si ok ca si an.
Verifici masina pe carvertical si intr-un service autorizat si asta e.
Nu recomand nicidecum unui incepator masina diesel puturoasa, veche si uzata cu 1 milion de km cum sunt majoritatea celor de pe olx sau autovit, care au strans acesti km in 12-15-17 ani, toate au km astia, pentru ca fostii proprietari au facut naveta zilnic cu ele.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca este un Ford Mustang, in stare buna de functionare, atunci cu 2000 ai tras lozul. happy

| Simpatic a răspuns (pentru Bula):

Ford Mustang de colectie nu ar costa 2000-4000 de euro pe langa asta nu ar avea motor de 1.6 diesel laughing; doar de cativa ani pentru ca au vrut sa prinda si pe piata europeana au introdus motorizarea 2.3 turbo de 280-300 CP, o motorizare jenanta pentru un Mustang tinand cont ca iei bataie de la masini mai putin titrate care nu-s considerate muscle care ci hot hatch cum ar fi : ford focus RS, seat leon Cupra.
Ford mustang cu ADN adevarat ar trebui sa fie cel de 5.0 benzina si shelby cobra alea pastreaza puritatea mustang, restul sunt niste caroserii greoie cu motor mic pentru un mucle car.
Aceeasi prostie de downsize au aplicat-o si Chevrolet care au scos pentru piata europeana Camaro cu 2.0 turbo 275 CP, o prostie cand in State motorul are 6.2 litri V8, nu de alta masina si asa arata intr-un mare fel dar nu pastreaza esenta ei, e ca si cum pe o racheta ai pune un motor de avion de pasageri...

| Violleta2022 a răspuns:

Pretul este in lei sau euro?

| sierra1 a răspuns:

"Ford, diesel 1.6....Pret 2000-4000"

chiar dac-ar fi lei, găsești mașini mai tinere, măcar cu 10 ani. Dar sunt banii tăi...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu merită, o rablă care polueaza, si citi bani dai pe ea?

| Gligore2000 a răspuns:

Nu este masina de retroclub.
Este doar o vechitura fara catalizator fara ABS si foarte probabil fara AC.