| emoboy a întrebat:

Ce motor se comporta mai bine pe drum(benzinar sau diesel?)la:la plecatul de pe loc, la care nu prea moare motorul?

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

La plecatul de pe loc moare motorul doar pana te obisnuiesti putin cu pedalele, adica pana tactul pornirii devine reflex. La diesel se intampla mai rar, tocmai din cauza cuplului mare la turatie mica.
Despre avantaje si dezavantaje la diesel si la benzina poti gasi romane intregi pe net. Impatimiti sunt si de o parte si de alta, realistii au tras insa o concluzie: dieselul este pentru cei care parcurg foarte multi km (minim 25-30.000 km/an).

Răspuns utilizator avertizat
| alexandru04 a răspuns:

Orice ar fi avantajele la benzina este ca motoru' duce mai multi km fara reparatii fata de disel.

| grafa a răspuns:

Daca vrei forta benzina este sfanta, nu se compara diesel cu benzina. Diesel, masini de familie care nu rup norma.

| Sofer a răspuns:

Categoric Diesel. Cuplu mare la turatii joase si consum scazut. Mai e si motor pe benzina cu turbo care are cuplu la turatii joase care intr-adevar e mai eficient la plecare de pe loc dar consum mai mare.

| ganton a răspuns:

Depinde ce vrei...
- Combustibilul diesel e mai ieftin fata de benzina (si consuma mai putin dieselu)
- Benzina scoate mai multi cai putere (viteza mai mare) in timp ce dieselu' scoate forta de cuplu mai mare.
- cu diesel faci ceva numa' daca ai motor mare; la masini cu motor mic merge si benzina (nu se simte la buzunar gen)

Per total dieselul e mai bun pentru. astia de rand, cum am mai zis, e un pic mai ieftin, obtii cu el un consum mai redus fata de benzina, cuplu mare adica pleaca mai tare de pe loc.

Dar na, daca ai bani ia-ti pe benzina. Diesel are un sunet d-ala penal, mai ales iarna, zici ca-i tractoras. Am vazut limuzine Audi noi, frumoase, elegante da zici ca erau dubite fiindca erau pe diesel.

Si vezi ca la plecatu' de pe loc nu moare nici una. Totu' tine pana deprinzi tu cat de mult sa ridici pedala si in acelasi timp cat sa apesi pe acceleratie. Dar ca idee, teoretic la benzina moare mai repede ca la diesel (cand esti incepator).

| mariaa05 a răspuns:

Diesel

| Jok3r01 a răspuns:

Diesel e cel mai bun si la drum si la plecare de pe loc ca nu moare motoru

| snoop a răspuns:

Disel iti zic eu.