| Fernii a întrebat:

Salut. Sunt în România și doresc să-mi cumpăr un opel corsa înmatriculat în Germania de la un vecin. Dacă o cumpăr și îi fac asigurarea pe 3/6 luni. Cât pot să circul cu ea fără sa o înmatriculez România? Eu doresc să mai stau în țară vreo 3/4 luni. Mașina o las aici, nu o i-au cu mine. Mă puteți ajuta vă rog?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu la intrebarile astea merg direct la biroul de acte auto, si imi explica doamna de acolo toate situatiile posibile.
De regula, in interiorul UE se poate circula timp de 6 luni, cu masina inmatriculata intr-un alt stat.
Alea 6 luni se calculeaza teoretic de la intrarea in tara, insa politistii nu stiu tot timpul cand si cum a intrat masina in tara, din acest motiv se poate trisa/nu se aplica mereu sanctiunea.
Deci, dpdv legal, masina poate circula in Romania timp de 6 luni de la intrarea in tara. Iar ca sa ii faci RCA pe numerele germane, trebuie sa fie de acord proprietarul sa mai ramana pe numele lui, sa amanati procedura de vanzare (ar trebui sa o declare export de acolo, sa o bagi la impozite aici, sa faci RAR, etc).
Daca vrei sa circuli mult si bine cu numerele germane, ar trebui sa vizitezi Germania din cand in cand cu acea masina, sau cel putin sa mai iesi din tara. Arati la control vignetele facute pe drum, si te lasa in pace.
Masina nu are voie sa circule intr-o singura tara mai mult de 6 luni cu numere straine, insa daca se plimba prin mai multe tari, este ok, se considera in tranzit si are dreptul de a circula. Nu conteaza cine o conduce, nu se mai cere nici procura la controlul vamal, cand conduci masina altuia.