| Ionut_Axente_1996 a întrebat:

Ce motorizare se tureaza mai mult?
Benzina sau Dieselu dar la schimbarea vitezei, la ce ture se schimba la diesel? Dar la benzina?

Răspuns Câştigător
| Bariel a răspuns:

Evident benzina se tureaza mai mult, la diesel e indicat sa nu-l ti subturat, recomandat sa schimbi vitezele la 2000-2500 de ture. La benzina asemenea, poate chiar 3000-3500 daca vrei mai mult zvâc

2 răspunsuri:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Benzina se tureaza mai mult, in general merge pana la 7000rot/min pe bord in timp ce dieselul se opreste la 5000.
Cat despre felul cum le conduci, presupunand ca vrei sa conduci normal as schimba la ambele undeva la 3000rot/min ( poate mai mult de e o panta mare). De doresti sa conduci sportiv atunci la diesel nu are rost sa duci peste 4000rot/min, undeva intre 2500-4000rot/min e ok. La benzina in schimb trebuie dusa peste 4000rot/min fiindca acolo are cuplu mai mult.
Eu am cam 100. 000km cu diferite masini diesel si conduc putin mai sportiv fiindca asa nu las motorul/turbina/injectoarele sa se infunde.

| FlorinPATRON a răspuns:

Benzina frate se tureaza mai mult. schimba si tu in ture mai mari la potrina ca se infunda catalizatori si trebuie sa vina euseb sa il dea jos