| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți de Dacia, merita sa cumperi o Dacie noua? De ce romanii cumpara toate mașinile din Germania cu 400. 000km, totuși Dacia e foarte căutată in afara.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E o masina urata de aia nu e apreciata de romani, la pret nou e scumpa pentru conationali dar una forjata chilipir e buna ca e ieftina

suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu, snobism

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Merita, mai ales pentru cei care isi omoara masinile exclusiv in oras, zi de zi.
Pentru mine, nu merita. La 170km/h, Loganul 2015 se desprinde serios de pe asfalt, se simte ca un avion de hartie.
Dusterul e reusit.
Fiabilitatea e foarte ok la toate modelele.
Dar pentru mine, nemtoaica SH e mult mai ok, iar astea sunt o parte din motive:
-se conduce mult mai misto, sta lipita de asfalt
-are niste dotari mult peste Loganul standard
-are piesele mai ieftine decat cele pentru Dacia/Renault
-am cumparat-o la bani de bicicleta.
Am avut Logan 2009 si nu am avut probleme cu tabla, insa la cele din 2004 e jale deja, si am vazut si pe Logan 2, ca ruginesc foarte repede. Masinile second din generatia 2000, au majoritatea dotari mult peste Loganul chel (electrice, AC, centralizata), nu se rastoarna cand bate vantul, si nu au nici acum probleme cu rugina, pe cand Loganul de 12 ani are gauri in aripi si mai ales portiere.
De asta sunt mai ok gunoaiele nemtilor.

| OldSoul a răspuns:

La Dacia, lasa unele chestii de dorit, aspectul e unul ele, in principal dotarile, motorizarile, si calitatea in general.

In afara, in opinia mea e cautata, pentru ca e noua, e ieftina, si ca are garantie.
Cand se duce garantia/incep sa apara problemele, ei vand masina si aia e.

De ce cumpara romanii masini din Germania? Pentru ca-s la mana a-2-a, si oarecum sunt mai "intretinute".
Sa dai totusi o suma maricica de bani, care e greu de obtinut in Romania pentru un Logan care abia daca are AC, si 2 geamuri electrice, hmm, iti vine cam greu.
Si sa-l iei sh, din tara, iar spunem pas. (Si aici nu ma refer la Dacia, ci la toate masinile rulate in tara)
Stim deja ce drumuri avem noi in tara, se vede ce sariu avem noi, apoi te intrebi cat de buna/intretinuta e o masina in conditiile astea.
Da, ce e drept, are loganul piesele mai ieftine, dar se si duc mai repede.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Normal ca merita, orice masina noua vine cu garantie adica nu trebuie sa bagi bani in ea cel putin 2 ani indiferent cat circului. Bine, daca obisnuiesti sa mergi cu masina. Daca nu faci macar 20.000 km pe an atunci nu-ti trebuie masina noua, poti s-o tot carpesti pe aia sh. Eu fac cam 30.000 km pe an. La o masina SH as baga in 3 ani cel putin 3-5000 euro adica diferenta intre cat am dat pe ea si cat as fi dat pe un Logan nou dar stand in basinile si transpiratia altuia si fara sa cunosc istoricul masinii (de cate ori a fost lovita, defectiuni neremediate s-a.m.d.)

| Nimeni10 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Ce masina ai, oricum nu vreau sa iau o masina noua, am pus doar o intrebare.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Nimeni10):

Un Ford Mondeo MK5 din 2016.

| xerxes1 a răspuns:

La un impact frontal intre o Dacie noua si un BMW sau Mercedes cu un milion de km, ghici cine o sa iasa din masina zambitor si cine pe targa.

| Evolution a răspuns:

Singura serie buna la Dacia este seria lor de Duster, in rest nu e buna de nimic.
Am avut prieteni cu Dacie si toti au regretat ca au luat.
Calitatea proasta, tabla proasta, rugina a intrat pe sub vopsea la un logan nou.
Singurul avantaj la Dacia sunt piesele ieftine dar calitatea e tot "ieftina".
Singura serie apreciata in strainatate este Dusterul, atat.
Decat sa iti iei o dacie noua, mai bine alege o masina SH.
Masinile astea germane au dus sute de mii de kilometrii si inca duc, astea sunt masini facute calumea si motoare bune.
La dacia trebuie sa schimbi 1000 de piese ca sa ajungi la numarul ala de kilometrii, eventual si un nou motor happy.
Fiecare are gusturile lor la masini si probabil sunt unii care chiar sunt fani dacia, dar oricum ar fi, tabla si calitatea e foarte proastawinking
In concluzie: in niciun caz nu merita o dacie noua.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mintea cocalarului. BMW sau Mercedes din 1990 si cu milionu de km in bord. Ratati

| vladeusebiu a răspuns:

Masinile alea de 400 de mii km is 1000 2000 euro. Romanii nu isi permit sa dea 9000 pe Logan nou.

| Nimeni10 a răspuns (pentru vladeusebiu):

Nu neaparat nou, second hand

| GKev a răspuns:

Eu iti recomand, de 15 k- 22 k euro mai bine iti iei o Dacia Logan 2018 sau un Duster decat sa te risti la ceva second hand, Dacia arata ok plus nu e greu de intretinut acum depinde si de buget salariu etc Un om cu un salariu mare isi permite sa intretina o masina scumpa dar ieftin de cumparat de exemplu X5, pe cand un roman de rand nu. Plus ca in 2020 se va baga legea aceea cu euro 4 - euro 5. Deci mai bine optezi pe ceva nou si usor de intetinut daca esti un roman de rand.