| Costel_Rarinca_2000 a întrebat:

Ce parere aveti de fiat punto 1.9 jtd? E o masina buna pentru un incepator?
E fiabila? Nu prea am gasit cine stie ce despre acel motor

7 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Volvo s40/v40 2001-2003 cu 1.9d de 102 sau 115 cp.
Consum undeva pe la 5-6.5 % in functie de talpa, masinile alea sunt foarte bine construite, nu ai probleme cu partea electrica, ai stabilitate buna, poti sa pui masina la treaba, motoarele trag destul de bine pentru puterea lor, scaunele sunt foarte comode in comparatie cu multe masini, materiale de calitate... Ca si intretinere sunt relativ ieftine, de considerat este fiabilitatea, daca o conduci normal te va tine muult si bine! Eu am un v40 din 96' si-l conduc in regim de masina de sacrificiu inca din 2012, masina inca merge in mintile ei si se tine bine pe strada!
Daca vrei fiabilitate iti iei o masina de asta, cand o testezi sa ai grija sa nu scoata fum, in felul asta n-ar trebui sa ai probleme cu masina.
Tatal meu are un v40 din 2001, 1.9d de 115 cp, pus pe dyno la 340 000 km avea 114 cp si 270 nm, in 340 000 km i-a murit un cal, cu stage 1 l-a dus in 138 cp si 340 nm, momentan masina are aproape 400 000 si merge fara probleme! De cand cu stage 1 a fost condusa si aia numai in forja deci poti fi sigur ca motoarele alea sunt bune laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ok

| Treaem24 a răspuns:

E foarte buna

| Costel_Rarinca_2000 explică (pentru Treaem24):

Mai multe detalii nu ai? Despre motor ma refer, provoaca probleme?

| Treaem24 a răspuns:

Motoarele de 1.9 sunt foarte reușite ca motoare deci e bun

| Costel_Rarinca_2000 explică (pentru Treaem24):

Asta stiu si eu. insa am auzit ca 1.9 jtd pe alfa romeo nu prea e reusit. iar punto tot jtd 1.9 e

| Costel_Rarinca_2000 explică:

Chiar nu stie nimeni nimic despre acest motor?
Se strica repede? E fiabil, nu ma intereseaza viteza mare sau cuplajul mare. sa consume putin si sa tina cu casa la rezistenta