| Frank51 a întrebat:

Ce parere aveti de Mazda RX8?

7 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Modelul RX8, a reprezentat ultimul model dintr-o pleiadă de modele cu motor rotativ.
Din păcate, însă a fost un eșec comercial datorită faptului că era un motor foarte sensibil, poluant, lent de multe ori.
Dar, ca vehicul de colecție e o mașină a cărui valoare va crește cu condiția să fie original 100%, fără tuning și cu motorul pus la punct.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O masina devenita cunoscuta datorita motorului cu combustie interna "rotativ" numit Wankel, mie unul nu imi place datorita fiabilitatii extrem de scazute a motorului, un lucru foarte nefiresc pentru o marca japoneza, mai ales de renume, cum este Mazda. O consider un prototip(nereusit), o masina interesanta, cu un sunet al motorului exceptional(in scurta lui viata) si responsive. Personal detest masina aia pentru ca nu reprezinta marca Mazda, iar motorul ala este un esec dpdv al fiabilitatii. As conduce una cu mare placere, dar sa imi cumpar una, niciodata(decat daca m-as scalda in bani).

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Raspuns scurt - NUUU
Raspuns lung- Masina e super cum arata si cum secomporta dar de vina e motorul...E un 1.3 rotativ ( in Romania in scoate ca un 2.6 ). E total diferit fata de cele cu pistoane si cilindrii.Probleme grave de fiabilitate de aceea e un motor disparut acum.Printre aceste probleme se numara: consum mare de combustibil, consuma ulei ca un motor in 2 timpi, cam la 150. 000km crapa cu totul, poluaza rau. Pe langa toate acestea o sa iti fie extrem de greu sa gasesti un mecanic care sa lucre pe asa ceva, daca nu chiar imposibil. Mai bine sa iti iei cam orice altceva. Daca ai un buget sau ceva preferinte sa imi zici.

| Frank51 explică (pentru ClaudiuM1997):

As risca sa iau una, sunt pe la 2500$. Eu din cate am vazut cica motorul tine maxim 100.000, deci trebuie neaparat sa iau la maxim 50.000 km. Pacat ca este vazut ca un 2.6...

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Frank51):

Faza e, la 100.000 pica motorul, dar alte componente pot pica mai repede si cum am zis e greu de reparat. eu as lua un bmw e46 sau ceva daca vrei sportivitate (nu sunt fan bmw, dar e mult mai ok ca rx8). Gen macar la ala stie orice mecanic sa lucre si gasesti piese pe toate gardurile.

| Dani6421 a răspuns:

Japoneza, fiabilă, nu te lasa la greu dar iti dai seama ca la revizie o sa cam mănânce bani.

| Laurentiu2212 a răspuns:

Ieri am mers cu această masina unchiu meu doar ce a cumparat una sunetul e incredibil si trage foarte bine eu unul am rămas uimit pentru o mașină din 2004 s-a demonstrat a fi un monstru