| 123coco a întrebat:

Ce parere aveti de un ford focus an 1999 motor 1.6 benzina? Masina este buna? Scumpa la piese? Consum? As vrea niste pareri, va rog.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu am apucat sa testez personal motoarele pe benzina de la Focus, dar am auzit ca sunt foarte reusite.
Ford e o masina scumpa la piese, dar aproape premium. Evita piesele ieftine pentru ele, sunt foarte proaste.
Eu ti-as recomanda motorizarea 1.8 TDDI, e ideala pentru caroseria Focusului.
Daca o sa cumperi Focus, verifica sa nu fie ruginit in zona pragurilor, ala e un punct slab la ele.

| BJK1903 a răspuns:

Unchimiu are un Ford Focus din 2003, 1.8 pe diesel. E una dintre cele mai rezistente si bune masini. Masina nu a fost in service din 2006 de cand a fost cumparata de unchimiu. Piesele sunt putin scumpe dar merita sa cumperi un FORD. Consumul este foarte mic, nu trece de 7-8% in oras. Sper ca te-am ajutat. happy

| joker0 a răspuns:

As zice sa renunți la benzina, treci pe diesel iesi mult mai ieftin, piesele ce e drept sunt mai scumpe dar e mult mai bun, părerea mea.