| musli a întrebat:

Ce parere aveti de volkswagen passat din 2006-2007 cu motor de 1.9 TDI. Am inteles ca versiunea cu motor de 2.0 TDI are probleme cu motorul. Este adevarat? Si daca da ce masina ma sfatuiti sa imi cumpar, specific ca am in buget aprox. 6 mii de euro!

3 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Mai bine iti iei 1.9 TDI! De 2.0 TDI am auzit ca sunt probleme cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.9 tdi cred ca este printre cele mai fiabile motoare produse vreodata de VAG. Rareori auzi plangeri la adresa acestui motor.
Legat de 2. 0tdi ai auzit bine. Dar aici e chestia de noroc, de codul motorului, poti nimeri unul bun la care sa nu ai probleme, dar poti nimeri unul care te pune sa te cari cu sacul de injectoare dupa tine.
( 2.0 tdi cu rampa comuna (CR /common rail) este mai avansat decat cel vechi, pd (pompe duse), si nu vei mai avea batai de cap cu filtrul de particule, la cel CR. Dar a fost introdus undeva dupa 2010)
1. 9tdi este o alegere destul de buna, acum depinde sa iti placa tie sa conduci masina.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Da, e adevarat. Dar cu 6000 euro nu ai cum sa-ti iei un passat din 2006-2007 ca lumea.Motorul de 2.0 TDI a avut foarte multe probleme de-a lungul timpului, multi s-au plans.