| Thunder182 a întrebat:

Am un buget de 9000 de euro pentru mașină și recent am descoperit un Volkswagen Passat CC 2011 la 8.600 de euro. Are 165. 000km, motor de 2.0, benzină, 211cp.
Ce părere aveți? Pare ok, e scump la întreținere?

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Eu personal as lua o rabla cu 1000 lei pentru un ticket rabla si as lua diferenta din banca pentru un renault megane 4 berlina 1.3 TCE 140cp cu ceva dotari. Pana iei un passat de ala si investesti in probleme gen lant de distributie, turbina, suspensie, frane noi, ambreiaj, DSG (daca e automata), mai bine iti cumperi ceva nou si dupa mine nici nu simti rata de 500-600 lei in fiecare luna. Asa ai garantie, masina e noua si cam 5 ani stai linistit ca nu te lasa in drum.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai bine cumpara un renault megane daca vrei masina cat de cat buna in spatiu, restul platesti rata pana o termini, alea care au curu mare cum e CC nu au facilitati de parcare in multe locuri de fel si e masina veche in ultimul rand

| zilog a răspuns:

Ce sa faci cu masina mai bine ia-ti o mildoveanca virgina la banii astia blonda cu ochii verzi parul blond sa ții cheltuie rapid!
si nu o sa regreti niciodata ca nu ti-ai luat fieratanie morman de gunoi fiare vechi care peste maxim 5 ani tot la gunoi ar ajunge!

| laSoledad a răspuns:

Cand iti iei o masina noua, dai o suma de bani ca sa investesti in viitorul tau, sa stii ca nu se strica cand ti-e lumea mai draga. Cand dai atatea mii de euro pe-o masina veche, 1. e o pierdere de bani si 2. investesti in trecutul celui car a folosit-o, nu in viitorul tau. Cu rabla aia peste cativa ani, poate chiar mai putin de 5, vei avea de furca cu ea.

Mai eficient e sa iei una noua. Nu trebuie una scumpa, ci una buna si pe care ti-o poti permite. Pe langa banii aia stransi de tine, mai fa un credit si iesi mai castigat.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Vezi ca motorul ala e din generatia care consuma ulei mult ( in caz de nu i-a fost facuta resegmentarea deja) + probleme la lantul de distributie. Daca e de la un samsar atunci ma indoiesc ca are si 165. 000km. Personal as mai strange sa imi iau ceva dupa 2013 cand zica s-a rezolvat macar problema cu consumul de ulei.

| Thunder182 explică (pentru ClaudiuM1997):

Nu mai am răbdare sa strâng laughing) oricum sunt de părere ca pana in 9000 de euro pot sa îmi iau masina bună. Imi recomanzi ceva?

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Thunder182):

Lasand passat CC, ce vrei de la o masina? Unde o folosesti? cati oameni duci cu ea regulat?

| Thunder182 explică (pentru ClaudiuM1997):

Deplasări de la domiciliu la locul de muncă, plimbări seara prin oraș, in vacante sa merg cu ea la drum lung, sa fie frumoasa ca si design si 4 locuri.

| zilog a răspuns (pentru Thunder182):

Sa iti iei un morman de table pe care iti dai la schimb viata ta
pama la urma ce reprezinta banii
zile si ani din viata ta transformati in plastice
la ce folos sa iti vinzi sufletul diavolului ca sa iei niste plastice
sa fii cu 20 ani mai batran pentru ca atat ai dat la schimb din viata ta pentru acele bucati de plastic numite BankNote sa le dai la schimb pe o caruta pentru mine lifutul masina si caruta sunt tot niste harbuiri care arata unele mai frumois atele mai urat dar tot aia fac imi cara hoitul dintr-o locatie in alta!
De ce sa mă coste piesele o grămadă când la tico costa 100 lei bara pe fata, 170 lei cap de planetara, radiator 200 lei, baterie 200 lei, TOT MOTORUL 900 LEI caopota 50 lei parbirz 100 lei, cap de plantara cu bucxi si biela 170 lei, schimbat rulmenti spate 60 lei rulmenti spate 60 lei, cauciucuri 75 lei kaufland, impozit anual 70 lei, CONSUMA 40 litir pentru fiecare 1000 Km mersi fara oprire!
ce sa iit mai zic tinichigerie + vopsit 100 euro
ventialtor caldura 100 lei, pompa de apa 100 lei, secmentare 300 lei, supape 17 lei buata, bara stablizatoare 100 lei vorbesc noi nu la mana a doua

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Thunder182):

Eu personal as lua o rabla cu 1000 lei pentru un ticket rabla si as lua diferenta din banca pentru un renault megane 4 berlina 1.3 TCE 140cp cu ceva dotari. Pana iei un passat de ala si investesti in probleme gen lant de distributie, turbina, suspensie, frane noi, ambreiaj, DSG (daca e automata), mai bine iti cumperi ceva nou si dupa mine nici nu simti rata de 500-600 lei in fiecare luna. Asa ai garantie, masina e noua si cam 5 ani stai linistit ca nu te lasa in drum.

| Sekim a răspuns:

Orice masina ti ai lua, da si tu 100 lei si foloseste CarVertical, macar sa nu iei dauna cu aia 9000 de euro, ar fi mare pacat.

| 7PotDouglah a răspuns:

Este un model păcătos. Recomand un Renault Laguna.
https://carlook.net/db/renault/laguna/3rd/hatchback5d/

| Marcu_Stefan_2001 a răspuns:

Salut,iti pit recomanda eu niste masini:
Din grupul VAG eu as merge pe: audi a6/a4 dupa anul 2008, 2.0 tdi si cutie manuala
Mercedes benz e classe, aici vorbesc de motoarele de 2.2 diesel care sunt destul de rezistente
Vw passat cc, aici recomand tot motoarele 2 diesel, din cauza fiabilitatii, iti poti lua modelel de 170 cp daca vrei sa fie sprintoasa, doar sa ai grija, multe din ele au fost obosite
Inainte de ati lua o masina, verifico pe CarVertical