| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre cat de greu sau usor se ia in aceasta perioada permisul de conducere? Astept parerile voastre!

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Parerea mea este ca se ia prea usor. Si acest lucru se vede in fiecare oras. Cred ca ar trebui insistat mult mai mult pe partea teoretica - cu covrigul inveti si din experienta, dar regulile neinvatate de la inceput nu le recuperezi, oricat ai conduce.
La examenul teoretic cred ca ar trebui pus accent mai mult pe insusirea corecta a regulilor de circulatie, lasandu-se cat mai putine intrebari bazate pe memorarea unor cifre (de exemplu a distantelor de la care trebuie sa semnalizezi, sa incetinesti, sa schimbi faza), iar intrebarile capcana trebuie eliminate din start. Ce folos ca stii de la ce distanta trebuie sa semnalizezi inainte de a intra in intersectie daca nu stii cui sa acorzi prioritate?

regis
| regis a răspuns:

@mg - nu cred ca se justifica un examen atat de complicat, dupa 20 de ore de condus nu poti demonstra decat ca nu esti antitalent si ca ajungi la pedale. Si mi se pare acceptabil ca un an dupa aceea ceilalti soferi sa te trateze cu ingaduinta, observand semnul de incepator in parbriz.
Poate ca nu ar fi rea ideea de a mai da un examen care sa te ajute sa scapi de acel semn. Eventual daca nu ai progresat, sa ti-l schimbe din galben in rosu, insa sa mai poti conduce, gandindu-ma in special la cei care iau permisul dar isi iau o masina personala abia peste cativa ani.
In privinta limitarii, sa fim seriosi, suna bine in teorie, insa in practica e mai dificil. Asta ar insemna sa nu te poti angaja la o firma daca ti se cere permis, sa nu te poata duce sotia acasa daca tu ai consumat alcool sau pur si simplu sa nu-ti poti trimite pustiul sa iti spele masina.

| rrrrrrrrrrrrrrrrrr a răspuns:

Depinde de pregatirea ta teoretica si poate si practica!
eu am luat sala mereu traseul l-am dat de trei ori!

| anad a răspuns:

Oricand se ia usor permisul de conducere daca inveti cum trebuie teoria si te straduiesti sa exersezi cat mai mult conducerea pe traseu. E spre binele tau si a celorlalti. Nu risti sa devii pericol public la volan.

| ShineMe a răspuns:

Daca inveti si iti place sa conduci nu cred ca ar fi greu sa iei permisu. Daca o faic din obligatie si nu vrei neaparat permisu sunt sanse sa il iei greu.Eu abia astept.mai am 7 luni si incep si eu scoala. Sper sa il iau din prima ca o sa fie un moment la fel ca si cum am facut-o pentru prima data.Acelasi sentiment.Glumesc.Deci depinde.Succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va mulumesc pentru raspunsuri.Astept in continuare parerile voastre!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din pacate se " da " prea usor, examenul este de rahat fata de cit este de complexa soferia. Nici nu se poate spune examen. Teoria se poate invata de catre orice papagal iar examenul in traseu este mai mult decit neconvingator. Faptul " ca reuseste " unul sa " duca " masina citeva sute de metri fara sa o loveasca, nu se cheama examen. Acest mod de a obtine un permis il consider mai mult decit iresponsabil. Ar trebui sa existe poligon ( dar cu manevre complexe ) examen de zi, de noapte, in trafic de oras si de sosea. Examenul sa fie valabil 6 luni apoi sa se dea iarasi un traseu de confirmare. La traseul de confirmare ori esti as ori faci iarasi scoala. In primii 2 ani si pina la 20 de ani sa fie limitata si puterea masini pe care au dreptul sa o conduca incepatorii.
Sa te ti acum comentarii...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca dracu de greu; gaborii asteapta spaga

| secretoasa a răspuns:

Ca si in alte dati...

| ynna_7762 a răspuns:

Parerea mea este ca permisul de conducere inca se ia foarte usor, era vorba ca apar niste probe in plus (conducerea pe timp de noapte si pe polei) sper sa apara cat de curand.sunt multe persoane care habar nu au sa conduca si au permis sad tragic