| dink08 a întrebat:

Ce parere aveti despre taxa de poluare auto si cea a impozitelor auto din 2011? Si te mai miri ca altii vor pe capete sa plece din tara...

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

@Parmalat - toata lumea foloseste infrastructura statului si platim cu varf si indesat pentru asta. Si trotuarul si autobusul, tramvaiul sau metroul folosesc aceeasi infrastructura a statului, poate ar trebui intr-o zi sa ne mai saturam sa tot platim la infinit pentru ele.
Si daca iti plac astfel de comparatii, ce ai zice daca am socoti cate salarii medii plateste danezul pentru a-si achita taxele la fel de scumpe ca si masina si cate salarii medii plateste iranianul pentru a-si cumpara acea masina de 100. 000$.
@katala - asta ar insemna sa platim mult mai mult pentru paine, lapte, carne, oua si orice alt produs vrei tu. Scumpirea carburantilor implica scumpirea tuturor formelor de energie si automat scumpirea oricarui produs de pe piata.
@cartman - mda, de ce sa isi cumpere omul un Golf III cand poate umbla cu Dacia sau cu IMS-ul? Cat de inteligent trebuie sa fii ca sa realizezi ca oamenii isi cumpara masini ieftine pentru ca atata isi permit? Urmatorul pas ar fi sa construim sosele separate pentru cei bogati?

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

@cartman - vom vedea care dintre noi e destept anul viitor, cand taxa de poluare si impozitele vor ajunge acolo unde iti doresti tu. Daca vor fi mai putine masini pe sosea, mai putini care sa te incurce stationand aiurea, depasind aiurea, neacordand prioritate sau chiar mai putini "borati" care sa se dea in spectacol, iti voi da dreptate, imi voi cere scuze si voi subscrie integral opiniei tale.
Daca vrei sa nu te mai incurce toti neispravitii care nu isi permit nici macar un golf III, solutia deocamdata ramane asta: sa li se interzica accesul pe sosele celor care conduc masini mai ieftine de 10. 000 de euro. Puii mei, daca ai un junghi de masina, poti merge si pe langa drum, la ce iti mai trebuie sosea? Si uite-asa mai pot face romanii economie si de RCA si rovigneta, ca pe langa drum nu e obligatorie...

| mgtow a răspuns:

Daca lucrezi in strainatate si vin in tara ai bani numai buni pentru plata si e si putin in comparatie cu euro

| dink08 explică:

Da cartman, as putea sa zic ca ai dreptate. Dar nu toti avem pe tata si pe mama bossi si sefi, ma intelegi? Sincer, eu nu as avea bani de o masina noua, cand gasesc un golf 3-4 la un pret rezonabil, bineinteles daca imi permite buzunarul. Dau banii pe masina dupa aia mai si platesc de ma ia naiba.Va inteleg aici, fiecare cu parerile proprii. Multumesc de raspunsuri.

| dink08 explică:

Reply :@anonim. Am auzit stirea la Tv, dar nu a zis si motivele, o zis ca taxele din 2011 o sai usture pe romani.

| cartman a răspuns:

Nu-s de acord cu vechiturile alea de golfuri 1, 2, 3, cu bmw-urile seria 3 din 92' si cu restul harbanelor.toti pustanii isi cumpara genul acesta de masini (am scris mai sus), dau 2000 e apoi ii doare la basca cum circula, conserva lor e ieftina, cu multe puncte de rugina si cu N-proprietari. Normal ca-i doare la basca de masina lor si de restul.

| cartman a răspuns:

Foarte destept esti regis. Eu unul prefer sa fie mai putini pe sosea! sunt multi care incurca (stationeaza aiurea, dau sa te depaseasca aiurea, nu dau prioritate, lista e mare) si d-asta prefer sa nu-si mai cumpere toti boratii seria 3 si sa se dea in spectacol pana fac victime.

| katala a răspuns:

Cred ca cel mai corect ar fi ca taxa sa fie inclusa in pretul carburantului. In felul acesta cei care circula mai mult vor si plati mai mult, pentru ca (nu?) si polueaza mai mult.

| Parmalat a răspuns:

Sunt perfecte si venite la momentul potrivit. Impreuna cu inasprirea conditiilor pentru obtinerea permisului de conducere si cu benzina la 5 RON litrul sper sa se faca putina ordine si in domeniul asta.
Trebuia sa se intervina intr-un fel fiindca Bucurestiul e un oras sufocat de masini si avem cei mai multi morti din accidente din toata Uniunea Europeana.
Si suntem inca departe de ce ar trebui sa fim, in Danemarca taxele ajung sa coste exact cat masina, iar in Iran (Teheranul are aceleasi probleme de trafic ca si Bucurestiul) un BMW seria 3 nou ajunge la 100. 000$ dupa taxare. Deocamdata la noi dupa noua grila la o masina in 6 litri scapi cu 85 de milioane pe an impozit, dar e foarte putin ar trebui sa fie dublu pentru o masina cu pret de catalog 100. 000 de Euro.
Nu e obligatoriu ca toata lumea sa-si ia masina, dar cine foloseste infrastructura statului e normal sa plateasca.

| nitro2010 a răspuns:

Sper sa fie de nivelul nostru nu ca pana acum

| BigV a răspuns:

Nu inteleg de ce sunt unii oameni asa de invidiosi! Daca are masina de 6 litri trebuie sa plateasca de doua ori pretul masinii? WHY? Pentru ca cineva este frustrat ca nu isi permite si el?! Cumva? Cel mai bine ar fi ca astia care tot zic ca vor taxe mai mari sa plateasca si noi restul sa nu platim deloc! Oare va convine? Daca tu nu iti permiti o masina de 6 l, trebuie ca nimeni sa nu isi permita?! Dupa unii "destepti" toti ar trebui sa aiba tico si logan pentru ca ei sa numai fie complexati! Invidia asta stupida a distrus tara! Referitor la ce a spus katala, ti se pare corect ca un pensionar cu o pensie de 600 lei (care are o dacie) sa nu poata merge cu masina pentru ca motorina si benzina ar fi prea scumpe? Daca ar fi cum zici tu, doar bogatanii si-ar permite luxul de a merge cu masina! Spune-mi... dupa ce ca pensionarii au muncit ca sa construiasca aceasta tara asta ii mai si aruncam, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ne intoarcem in vremea lui Ceasca si sa ne bucuram de DACII

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut dink08
daca stii detalii despre taxa de poluare din 2011 si cea a impozitelor auto pe 2011, te rog scrie aici tot ce stii, nu ne putem da parerea in vant
mersi

| vizi a răspuns:

Este o idiotenie taxa asta ...In Romania nici bicicleta nu merita sa iti mai cumperi...

Mai bine platim la bulgari impozite si taxe...