| anonim_4396 a întrebat:

Ce salariu minim trebuie sa ai ca sa iti permiti o masina in leasing automobile?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Vorbim despre o masina second hand sau una noua? ca de cativa ani avem si noi conceput de vechitura pe leasing ceea ce nu te sfatuiesc deloc, stiu destule cazuri de mari dealeri de masini care vand si in leasing si dau si garantie iar masinile lor sunt carpite, sudate foste daune totale refacute!
Pe de alta parte ca sa-ti raspund la intrebare depinde mult de ce valoare are masina, adica una e sa iei un logan care nou costa 7.700 euro alta e o masina de 30.000 de euro, pentru cea de-a doua varianta trebuie sa ai un salariu maricel cat si eventual giranti la banca, 1-2 dupa caz.
De asemeni aceeasi metoda se aplica si la o masina second hand, conteaza de asemenea valoarea ei.
Asa dupa ureche sa zicem ca un salariu de 3000 de lei net iti asigura un leasing pentru o masina cu o valoare de +10.000 de euro mai mult sau mai putin...cu cat valoarea ei creste si salariul trebuie sa fie mai mare sau ai nevoie de giranti cu salarii cat mai mari.
Dar cele mai bune detalii legate de finantare le iei de la firma de la care vrei sa cumperi masina, ei iti spun ce documente iti trebuiesc si iti pot calcula rata lunara, ei lucreaza cu diferite banci si nicio banca nu are fix aceleasi conditii ca o alta.

| Frank51 a răspuns:

Nu e nevoie de un salariu prea mare, mai ales dacă nu ai alte credite. Probabil merge și cu 2000 de lei, evident o mașină mai ieftină, nu fiță.

| Gligore2000 a răspuns:

Depinde de valoare.
Cu 2000 de lei daca primesti 2000Euro sa te consideri norocos.