| anonim_4396 a întrebat:

Ce se întâmplă cu o mașină pe care nu o conduci câteva luni de zile, ea stând parcată în garaj?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Dacă o mașină stă parcată în garaj timp de câteva luni, este posibil ca bateria să se descarce și ca anvelopele să se dezumfle. Dacă este necesar, trebuie să verifici bateria și să o încarci înainte de a conduce mașina.
Ar trebui să verifici presiunea anvelopelor și să le umfli, dacă este nevoie.
În funcție de condițiile de depozitare, este posibil să fie necesară și o revizie generală a mașinii înainte de a o conduce din nou.
Sper că te-am ajutat!

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Azi mi-am scos masina, dupa 6 luni de stat in garaj, fara sa fi umblat nimeni de ea.
Nu s-a intamplat nimic notabil, s-a umplut de panze de paianjen si de praf.
A fost deconectata bateria, am reconectat-o si a pornit normal, am verificat toate lichidele, am schimbat anvelopele, am facut RCA (ieri), am spalat-o si am scos-o la drum.
Frana de mana avea tendinta sa se blocheze (a ajuns pamant pe etrieri, cumva), iar discurile aveau o crusta de rugina, care s-a dus dupa 10 km.
Deci pe scurt, o masina dupa cateva luni de stat, "amorteste" putin, si atat. Daca o lasi impecabila tehnic, nu va avea probleme.
Trebuie totusi condusa cu grija, cand o scoti din nou. Ideal ar fi sa rogi mecanicul sa o scoata el, sa o verifice/revizuiasca.

| relian a răspuns:

Nu sze intampla absolut nimic, singura chestrie rea sa-i zic asa, se duce bateria, in rest nici o problema.
Rotine nu se dezumfla cum spune cineva pe aici, nu au de ce. poate doar daca ai ceva gaura, cui, dar daca is in regula nu patesc nimic.

Dupa lunile alea de zile de nefolosire, nu este nevoie de absolut nici o revizie, de nici un fel, asa cum spune tot asta cea spus-o si pe aia cu rotile laughing

Sa faci revizie pentru ce anume? Daca masina a mers bine inainte sa o depozitezi in acel garaj, exact la fel va merge si dupa lunile alea de repaos.
Deci in afara de baterie care garantat va muri, in rest nimic nu se va intampla, asta garantat.
Dai raspuns cistigator unuia care numa timpenii spune, cum ti-a raspuns cineva, gata iai si dat raspunsul ca fiind cistigator.

Ca idee, asta daca nu stiai, raspunsul ala cistigator trebuie sa refelcte ceva, adica sa fie un raspuns bun, nu bun ca ti-a placut tie cum suna, nu bun ca a fost primul postat, sau mai stiu eu ce rahaturi, deci se da ras[uns cistigator pentru un raspuns corect.

Banui ca te mai uiti si pe la tv si vezi concursuri de alea cand intreaba ala concurenti si care da raspunsul corect aia primesc puncte sau ce se da acolo.
Ai vazut tu acolo ca cineva raspunde rapid si gresit dar i se acorda ceva?
Mda e clara si cu tine, dar daca esti femeie, merge si asa rau laughingRaspunsul ce i-ai dat tu cistigator este copiat de pe net laughing asta ca o alta idee

| Emma30555 a răspuns:

În timp se strica

| ReddY25 a răspuns:

Se deteriorează

| StoicAnalysis a răspuns:

Rotile se dezumfla putin, discurile de frana ruginesc, la fel si celelalte parti metalice de sub ea, daca s-au mai rahatit si pasarile pe ea, vopseaua a avut si ea de suferit, si probabil bateria descarcata.

| blackann a răspuns:

Se strica, vinde o

| sammie a răspuns:

Se despawnează. Ce naiba sa i se intample? Se deterioreaza.

| ValentinMihai78 a răspuns:

O mașină ținută în garaj, trebuie pornită cel puțin de 2 ori pe săptămână, mișcată puțin, verificate lichidele, înlocuite eventual. Asta dacă se dorește a se mai umbla cu ea, iar dacă se abandonează, cel mai bine o dați, înainte de a deveni fier vechi.

| alisa201921 a răspuns:

La noi a stat de mai multe ori câte 6 luni in garaj, nu a patit nimic.