| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla daca nu semnezi un proces verbal fara martori?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Un proces verbal nesemnat de contravenient sau de un martor are 99% sanse sa fie anulat in urma contestatiei, bineinteles asta in lipsa altor probe (inregistrare video, fotografii etc). E cuvantul agentului constatator impotriva cuvantului tau si prezumtia de nevinovatie nu poate fi anulata printr-o ordonanta de urgenta.
Si pentru ca multi fac confuzia asta, fac precizarea ca martorul nu trebuie sa fi fost de fata cand s-a savarsit contraventia, este nevoie de semnatura lui pentru a atesta faptul ca tu refuzi sa semnezi procesul verbal.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este vorba de un proces verbal de contraventie, atunci poate fi anulat de instanta de judecata, daca se face plangere contraventionala si cel in cauza va putea dovedi ca situatia de fapt este alta decat ce retinuta in procesul verbal si ca nu a savarsit contraventia pentru care a fost sanctionat. Conform prevederilor OG nr. 2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, in cazul in care nu exista martor, agentul constatator este obligat sa mentioneze aceasta in procesul verbal. Numai bine!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Contesti procesul verbal si trebuie sa dovedesti nevinovatia. În materie de contrventional se merge pe principiu ca tot ce scrie politistul[agentul contestator] este adevarat. Iar tu trebuie sa demonstrezi ca nu este asa in termen de 15 zile faci contestatie.

| VASY_2880 a răspuns:

Am si eu o intrebare.Am primit amenda pentru centura si nu am semnat procesul verbal.Am scris nu semnez si atat.Dar nu a chemat nici un martor sau nu era dotat cu camera sau ceva de genu sa ateste ca eu nu purtam centura.eu mai eram cu 3 prieteni in masina.Pot sa castig daca fac contestatie?