| mariusalex2019 a întrebat:

Ce se schimba des la o mașină (revizie necesară, deasă)?

Răspuns Câştigător
| danbnz a răspuns:

Distributia se schimba la peste 90.000 de km. in cele mai multe cazuri.
La masinile cu distributia pe lant schimbul se face la 180.000 de km, iar la unele masini mai pricopsite niciodata
Setul motor se schimba in cazuri extreme... cand uzura e atat de mare incat motorul incepe sa pape ulei si sa piarda putere. Uneori e de ajuns o segmentare.

Deci astea 2 nu fac parte din ce schimbi la o revizie standard.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"revizie necesară, deasă" - este aia cu uleiul și filtrul

| anonimg a răspuns:

Cam asta ar fi ordinea. Dacă o încurc rog să fiu corectat.
Distribuția, uleiul, filtrele, plăcuțele de frână, cauciucurile, setul motor, bucșe.

| danbnz a răspuns (pentru anonimg):

Distributia se schimba la peste 90.000 de km. in cele mai multe cazuri.
La masinile cu distributia pe lant schimbul se face la 180.000 de km, iar la unele masini mai pricopsite niciodata
Setul motor se schimba in cazuri extreme... cand uzura e atat de mare incat motorul incepe sa pape ulei si sa piarda putere. Uneori e de ajuns o segmentare.

Deci astea 2 nu fac parte din ce schimbi la o revizie standard.

| danbnz a răspuns:

Ulei si filtre, bucse + pivoti, placute frana.