| dan1998 a întrebat:

Ce sunt "numerele de garaj"?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este impropriu spus numere de "garaj", de fapt sunt numere pentru probe, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) La cerere, persoanelor juridice care fabrică, asamblează, carosează ori testează autovehicule sau remorci li se poate elibera pentru acestea autorizaţii şi numere pentru proba." Pe durata valabilitatii acestor numere se poate circula cu vehiculele respective fara ca acestea sa fie inmatriculate/ inscrise in circulatie.

| dan1998 explică (pentru Ioandelasal):

Eu fiind persoana fizica nu as avea voie sa merg cu aceste numere? Adica vreau sa cumpar o masina care a avut numere de Germania si au expirat si proprietarul nu le-a inlocuit cu numere rosii si eu voiam sa merg maine dupa masina iar acesta mi-a spus sa merg cu numerele de proba happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru dan1998):

Nu ai voie, conform legii acestea se elibereaza numai firmelor.
In schimb poti folosi inmatricularea temporara (in vorbire populara "numere rosii"). Daca faci altceva o faci pe riscul tau, circulatia cu o masina neinmatriculata este infractiune.