| IchigoKurosakiZapper a întrebat:

Ce sunt turatiile la o masina? vreau sa invat totul despre masini, ma puteti ajuta? un site cu lectii despre masini sau ceva? mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Turatia la o masina se refera la numarul de rotatii ale motorului pe minut. De exemplu cand auzi despre o turatie de 2500, inseamna ca motorul (mai exact arborele cotit) se roteste de 2500 de ori pe minut, adica de peste 40 de ori in fiecare secunda.
Ai destul de multe de invatat, poti incepe cu principiul de functionare al motorului in 4 timpi, il vei gasi pe Youtube. Si de acolo cu siguranta vei mai gasi multe alte chestii interesante, totul este sa vrei.

1 răspuns:
| Lapteacru a răspuns:

Turație = de cate ori se învârte roata complet in jurul propriului axa pa unitatea de timp