| Axel44 a întrebat:

Am o întrebare: as vrea un site de unde sa învăț la GENETICA! Sunt în clasa a12a și vreau sa dau la medicina. As fi interesat de un site de unde as putea găsi lecții pentru a invata. MULȚUMESC ANTICIPAT!
DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Uxellodunon a răspuns:

Vei invata genetica la facultate.

Genetica NU e in programa de admitere la facultatea de medicina (la aia din Bucuresti)
Pentru admitere iti trebuie biologie de clasa a 11-a (manualul lui Cristescu) si mai alegi intre chimie si fizica (chimie organica)

Daca esti in a 12-a si acum te-ai apucat sa inveti nu ai sanse mari sa intrii, examenul e foarte greu si competitia e mare, cei care intra fac meditatii inca din clasa a 10-a. Poti sa incerci la medicina veterinara, acolo se intra mai usor, desi facultatea e la fel de grea.

Daca chiar vrei sa inveti genetica, poti sa cumperi un manual de biologie de clasa a 12-a (apropo, nu faci genetica la scoala?)
Pe net e greu cu lectile propriu zise, daca exista sunt pdf-uri postate de studenti cu cursurile de genetica de la facultate.
Alta solutie, cauta pe wikipedia ce sunt cromozomii, genele, adn-ul, etc